Biblia po łacinie – pełny tekst

Biblia po łacinie, a dokładnie jej pierwsze tłumaczenie (Wulgata) powstała w IV w naszej ery. Autorem przekładu był święty Hieronim. Jego celem było dostarczenie Kościołowi i wiernym jednolitego tekstu Pisma Świętego. Choć w ówczesnych czasach wywołał wiele kontrowersji, dziś jest uznawana za jeden z najważniejszych tekstów Kościoła katolickiego.



Poniżej znajdziecie odnośniki do wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu właśnie we wspomnianym powyżej tłumaczeniu. Oto specjalnie dla was Biblia po łacinie.

Biblia po łacinie – Stary Testament

Stary Testament powstał w językach hebrajskim, aramejskim i greckim. Przez św. Hieronima został przetłumaczony z języków oryginalnych.


Biblia po łacinie – Nowy Testament

Nie wiadomo, w jak dużej części św. Hieronim przetłumaczył Nowy testament na łacinę. Wiemy, że jego przekład był w dużej mierze rewizją tekstu starołacińskiego. Nowy Testament w oryginale został spisany w języku starogreckim.



Dlaczego łacińskie tłumaczenie Biblii do dziś cieszy się taką popularnością i wielu z was, a także bardzo dużo osób na całym świecie poszukuje go w internecie i bibliotekach? Przecież można by czytać Pismo Święte w językach oryginalnych?

Wydaje mi się, że jest to kwestia bliskości kulturowej. Wywodzimy się w dużej mierze z kultury łacińskiej i jest ona nam dużo bliższa. Dodatkowo łaciny od dawna naucza się w polskich szkołach, więc łatwiej nam sięgnąć do tekstu w języku Cycerona.

W końcu łacina jest dużo prostsza (wielu z was pewnie teraz łapie się za głowę, ale zapewniam – tak jest) niż język starogrecki, a już zwłaszcza hebrajski. Wierzcie mi – przy nich łacina to nic strasznego.

Na koniec pozostaje mi podać tylko jedną informację. Wszystkie teksty Wulgaty zaczerpnąłem ze strony The Latin Library, nieocenionego źródła łacińskich tesktów w oryginale. Biblia po łacinie na moim blogu została zamieszczona wprost stamtąd.

Zachęcam do zajrzenia na stronę tej biblioteki łacińskiej. Jeśli szukacie jakichś tesktów w oryginale, gwarantuję, że jest duża szansa na znalezienie ich właśnie tam! Bawcie się dobrze :)


Modlitewnik łaciński w PDF » 

Ucz się łaciny. Przejdź do podręcznika » 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code