Trzy sentencje o kobietach na Dzień Kobiet

Gdy pomyślimy sobie “Łacińskie sentencje o kobietach”, co przyjdzie do głowy naszym współczesnym umysłom? Łacina to Rzymianie, a Rzymianie – jak wiadomo – kobiet nie szanowali, bo nie miały prawa głosu, a w domu rządził nimi mąż. Krótko mówiąc, ich życie sprowadzało się do “służenia” małżonkowi i wychowywania dzieci.Po części jest to prawda, ale tylko po części. Rzymianie kochali swoje kobiety, cenili je i szanowali, czemu wyraz dawali niejednokrotnie. Doceniali ich siłę charakteru, opiewali piękno i urodę (nie tylko tę zewnętrzną), ale też – to akurat do dziś się nie zmieniło – nie zawsze kobiety rozumieli. Wyrazem tego podziwu i oddania są literackie dzieła, z których zaczerpnąłem zaprezentowane niżej sentencje o kobietach. Niech będą one wyrazem mojego uznania dla wszystkich pań czytających te słowa w dniu ich święta.

Łacińskie sentencje o kobietach

Zacznijmy od czegoś, co jest nam wszystkim dobrze znane, choć raczej we włoskiej wersji “La donna è mobile”, czyli “kobieta zmienną jest. Po łacinie stwierdzenie to brzmi następująco:

Sentencje o kobietachAutorem tych słów jest Wergiliusz, a padają one w “Eneidzie” pod adresem Dydony. Drogie panie, ile razy zdarzyło wam się, że facet mówił wam, że nie rozumie, o co wam chodzi, bo raz mówicie jedno, a zaraz potem zmieniacie zdanie? Tak, tak, ja wiem, przecież to wcale nie tak ;) W każdym razie podobne rozterki musiał też mieć Wergiliusz.

Idźmy dalej. Ten sam poeta ma na swoim koncie inne sentencje o kobietach. Na przykład taką:

Sentencje o kobietach

Słowa te znów padają w “Eneidzie” i znów pod adresem nieszczęsnej, szalejącej z miłości do Eneasza Dydony. Ale trudno odmówić wieszczowi racji. Czy szalejąca, a można by nawet powiedzieć “wściekła” kobieta rzeczywiście nie jest zdolna do wszystkiego? Na pewno przekonał się o tym niejeden pan podczas kłótni ze swoją ukochaną.

Przejdźmy jednak do przyjemniejszych tematów. Oto ostatnia na dziś sentencja:

Sentencje o kobietach

Tak pięknie potrafił mówić tylko Cyceron. Te słowa o kobiecie padają w jednym z jego listów. Do kobiet co prawda słynny mówca porównuje dzieła literackie, ale zostawmy to. Chodzi o to, że kobieta jest najpiękniejsza wtedy, kiedy jest sobą, nie stara się zmieniać i upiększać. Najpiękniejsza jest naturalność.

Drogie panie! Często mówicie, że dla facetów musicie cierpieć – robić makijaż, nosić szpilki i co rano spędzać godzinę przed lustrem. Ale to nieprawda. Panowie kochają was nie za to, jak wyglądacie, ale za to, jakie jesteście. Piękne, zabawne, mądre, często charakterne i przebiegłe, ale też silne i kruche zarazem. Takie zostańcie i nigdy się nie zmieniajcie. Zawsze bądźcie sobą.

Wszystkiego najlepszego w dniu waszego święta!


Więcej sentencji znajdziesz TUTAJ

Skorzystaj też z wyszukiwarki sentencji

Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code