Lekcja 18: Dativus possessivus

Jak najłatwiej wyrazić po łacinie myśl, że ktoś coś posiada? Oczywiście z użyciem czasownika „habere” – „mieć”. Ale czy da się to samo powiedzieć, używając czasownika „esse” – „być”. Tak się składa, że po łacinie… owszem, można, korzystając z konstrukcji dativus possessivus. Ale zacznijmy od początku.Co to jest dativus possessivus?

Do tej pory, gdy chcieliśmy przetłumaczyć na łacinę zdanie „Marek ma dużo pieniędzy”, mówiliśmy „Marcus magnam pecuniam habet”. Zwyczajnie i po prostu. Tymczasem jest w języku łacińskim jeszcze jeden sposób, by tę samą myśl wyrazić. Otóż możemy powiedzieć: „Markowi jest wiele pieniędzy”. Oczywiście po polsku brzmi to okropnie, ale wierzcie mi – po łacinie „Marco magna pecunia est” to piękne i w stu procentach poprawne zdanie. No i właśnie stworzyliśmy zdanie z użyciem nieznanej wam do tej pory, ale bardzo łatwej i przyjemnej konstrukcji dativus possessivus. Spójrzcie na grafikę i od razu wszystko stanie się jaśniejsze.

Dativus possessivus
Dativus possessivus – tworzenie

Dativus possessivus – jak to działa?

Aby stworzyć zdanie z użyciem konstrukcji dativus possessivus, musimy dokonać w zdaniu prostym z czasownikiem „habere” pewnych małych zmian. Otóż podmiotem staje się w nowym zdaniu to, co w zdaniu pierwotnym było dopełnieniem (stojącym w accusativie) – w naszym przypadku pieniądze. To zaś, co do tej pory było podmiotem w nominativie, teraz musi stanąć w dativie. Pozostaje jeszcze pozbyć się starego dobrego „habere” i zastąpić je czasownikiem „esse”, ale uwaga – trzeba go dopasować do nowego podmiotu. A zatem – jeśli nowy podmiot jest w liczbie mnogiej, czasownik „esse” także będzie w liczbie mnogiej. Spójrzcie na drugi przykład.

Puella multos libros habet – Dziewczyna ma wiele książek.

Puellae multi libri sunt – Dziewczyna ma wiele książek (Dziewczynie jest wiele książek)

Podmiotem nowego zdania są książki w liczbie mnogiej, a zatem orzeczeniem jest „sunt” – czasownik „esse” w 3. osobie liczbie mnogiej. No dobrze, a jeśli chcę powiedzieć, że ja mam wiele książek albo że ty masz wiele książek? Nic prostszego – musimy po prostu użyć zaimków osobowych. Przykład:Mihi multi libri sunt – Mam wiele książek (Jest mi wiele książek)

Tibi multi libri sunt – Masz wiele książek (Jest tobie wiele książek)

Prawda, że łatwe? A poniżej zabawny filmik o konstrukcji dativus possessivus. Miłego oglądania!


Skorzystaj też praktycznej wyszukiwarki cytatów łacińskich.
Wszystkie słowa z lekcji znajdziesz w słowniku łacińskim.
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

6 myśli na temat “Lekcja 18: Dativus possessivus

 • 07/04/2018 o 01:07
  Permalink

  Mógłbyś jeszcze dopisać jakieś przykłady w trzeciej osobie, zważywszy na fakt, że w łacinie nie ma zaimków on, ona, ona. Jestem ciekaw jak to powiedzieć nie używając imion. Da się?

  Odpowiedz
 • 31/01/2018 o 22:47
  Permalink

  Tibi multi libri sunt – to znaczy „(ty) masz wiele książek” a nie „(ja) mam wiele książek”

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code