Lekcja 18: Dativus possessivus

Jak najłatwiej wyrazić po łacinie myśl, że ktoś coś posiada? Oczywiście z użyciem czasownika “habere” – “mieć”. Ale czy da się to samo powiedzieć, używając czasownika “esse” – “być”. Tak się składa, że po łacinie… owszem, można, korzystając z konstrukcji dativus possessivus. Ale zacznijmy od początku.Co to jest dativus possessivus?

Do tej pory, gdy chcieliśmy przetłumaczyć na łacinę zdanie “Marek ma dużo pieniędzy”, mówiliśmy “Marcus magnam pecuniam habet”. Zwyczajnie i po prostu. Tymczasem jest w języku łacińskim jeszcze jeden sposób, by tę samą myśl wyrazić. Otóż możemy powiedzieć: “Markowi jest wiele pieniędzy”. Oczywiście po polsku brzmi to okropnie, ale wierzcie mi – po łacinie “Marco magna pecunia est” to piękne i w stu procentach poprawne zdanie. No i właśnie stworzyliśmy zdanie z użyciem nieznanej wam do tej pory, ale bardzo łatwej i przyjemnej konstrukcji dativus possessivus. Spójrzcie na grafikę i od razu wszystko stanie się jaśniejsze.

Dativus possessivus
Dativus possessivus – tworzenie

Dativus possessivus – jak to działa?

Aby stworzyć zdanie z użyciem konstrukcji dativus possessivus, musimy dokonać w zdaniu prostym z czasownikiem “habere” pewnych małych zmian. Otóż podmiotem staje się w nowym zdaniu to, co w zdaniu pierwotnym było dopełnieniem (stojącym w accusativie) – w naszym przypadku pieniądze. To zaś, co do tej pory było podmiotem w nominativie, teraz musi stanąć w dativie. Pozostaje jeszcze pozbyć się starego dobrego “habere” i zastąpić je czasownikiem “esse”, ale uwaga – trzeba go dopasować do nowego podmiotu. A zatem – jeśli nowy podmiot jest w liczbie mnogiej, czasownik “esse” także będzie w liczbie mnogiej. Spójrzcie na drugi przykład.

Puella multos libros habet – Dziewczyna ma wiele książek.

Puellae multi libri sunt – Dziewczyna ma wiele książek (Dziewczynie jest wiele książek)

Podmiotem nowego zdania są książki w liczbie mnogiej, a zatem orzeczeniem jest “sunt” – czasownik “esse” w 3. osobie liczbie mnogiej. No dobrze, a jeśli chcę powiedzieć, że ja mam wiele książek albo że ty masz wiele książek? Nic prostszego – musimy po prostu użyć zaimków osobowych. Przykład:Mihi multi libri sunt – Mam wiele książek (Jest mi wiele książek)

Tibi multi libri sunt – Masz wiele książek (Jest tobie wiele książek)

Prawda, że łatwe? A poniżej zabawny filmik o konstrukcji dativus possessivus. Miłego oglądania!


Skorzystaj też praktycznej wyszukiwarki cytatów łacińskich.
Wszystkie słowa z lekcji znajdziesz w słowniku łacińskim.
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

7 komentarzy do “Lekcja 18: Dativus possessivus

 • 13/08/2021 o 10:38
  Permalink

  Jestem przerażony, że nie mając pojęcia o języku, podaje Pan z pełnym przekonaniem błędne informacje, jakby były faktami. Zaimek is, ea, id jest odpowiednikiem polskiego “on, ona, ono”.
  mihi liber est – mam książkę
  tibi liber est – masz książkę
  ei liber est – on/ona/ono ma książkę
  Oczywiście, że można utworzyć dativus possessivus/possessoris dla rzeczowników niebędących imionami. Autor to zademonstrował na przykładzie zdania “Puellae multi libri sunt” = “dziewczyna ma wiele książek”. Jeśli potrzebuje Pan przykładu ze źródła:

  non semper idem floribus est honor
  vernis neque uno luna rubens nitet
  voltu: quid aeternis minorem
  consiliis animum fatigas? (Hor. Od. 2.11.9-12)

  nie zawsze ten sam wdzięk mają wiosenne kwiaty
  ani księżyc jaśniejąc nie błyszczy obliczem jednym
  czemuż umysł mniejszy (od nich)
  wiecznymi planami męczysz?

  Odpowiedz
 • 07/04/2018 o 01:07
  Permalink

  Mógłbyś jeszcze dopisać jakieś przykłady w trzeciej osobie, zważywszy na fakt, że w łacinie nie ma zaimków on, ona, ona. Jestem ciekaw jak to powiedzieć nie używając imion. Da się?

  Odpowiedz
 • 31/01/2018 o 22:47
  Permalink

  Tibi multi libri sunt – to znaczy “(ty) masz wiele książek” a nie “(ja) mam wiele książek”

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code