Lekcja 17: Nominativus cum infinitivo (NCI) – ćwiczenia

Jestem pewien, że po przeczytaniu wpisu omawiającego składnię NCI – nominativus cum infinitivo (dostępna TUTAJ), konstrukcja ta nie kryje przed wami już żadnych tajemnic. Jednak na wypadek, gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości lub po prostu chciał sobie świeżo zdobytą wiedzę utrwalić / przyswoić / opanować, zamieszczam poniżej kilka prostych ćwiczeń.Na pewno wiecie – bo powtarzałem to już chyba tysiąc razy (i będę robić to dalej, do znudzenia), że kluczem do opanowania gramatyki łacińskiej jest odpowiednie wyćwiczenie w praktyce przyswojonych wiadomości. Dlatego warto robić ćwiczenia. Nie inaczej jest w przypadku składni nominativus cum infinitivo. Zróbcie poniższe ćwiczenia, powtarzajcie je, aż wszystko będzie na 100 procent dobrze, a gwarantuję, że zapamiętacie wszystko bez wkuwania na pamięć. Zapraszam do ćwiczeń!

Nominativus cum infinitivo (NCI) - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące konstrukcji Nominativus cum infinitivo. Powodzenia!

Nominativus cum infinitivo – komentarz do ćwiczeń

Do powyższych ćwiczeń ze składni nominativus cum infinitivo mam jeszcze kilka słów komentarza. Znajdują się tam oczywiście zadania, w których trzeba wskazać właściwe tłumaczenie zdań napisanych z użyciem konstrukcji NCI. Bardziej jednak skupiam się tutaj na porównaniu składni nominativus cum infinitivo ze składnią accusativus cum infinitivo. Dlaczego? Ponieważ bardzo często są one ze sobą mylone lub – co gorsza – niektórzy uważają, że znaczą one dokładnie to samo. Nic bardziej mylnego. Różnica między tymi dwiema składniami jest (nie tylko w budowie, ale i w znaczeniu- szczegóły TUTAJ) i trzeba ją znać, żeby potem nie robić błędów w tłumaczeniu.

Dlatego znajdziecie w powyższym zestawie ćwiczenia, w których należy zamienić zdania napisane z użyciem ACI na zdanie z użyciem NCI (nominativus cum infinitivo). W jednym z zadań trzeba też wybrać, które zdanie zawiera ACI, a które zostało napisane z użyciem konstrukcji nominativus cum infinitivo. Jestem pewien, że po zrobieniu tych ćwiczeń będziecie już rozróżniali te konstrukcje bardzo dobrze.

Nominativus cum infinitivo – miłej nauki!

Pozostaje mi już tylko życzyć wam przyjemnej nauki. NCI nie jest takie straszne (na pewno nie bardziej niż ACI). A nawet jeśli z początku wydaje się trudne, to pamiętajcie, że im coś trudniejsze, tym więcej satysfakcji sprawia opanowanie tego. Prawdę mówi poniższa sentencja – zobaczcie wideo koniecznie i ruszajcie do boju ze składnią nominativus cum infinitivo!


Wszystkie słowa z ćwiczeń znajdziesz w słowniku łacińskim.
Skorzystaj z praktycznej wyszukiwarki cytatów łacińskich.
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

8 komentarzy do “Lekcja 17: Nominativus cum infinitivo (NCI) – ćwiczenia

 • 23/04/2017 o 19:37
  Permalink

  Zauważyłem, że w zadanie 2., przykład 2., wkradł się mały błąd. Zamiast “videmus” jest “vidimus”.

  Odpowiedz
 • 28/09/2016 o 12:46
  Permalink

  w zadaniu 4 w przykładzie drugim jest błąd w odpowiedzi – “scibi” zamiast “scribi”

  Odpowiedz
 • 09/02/2016 o 16:45
  Permalink

  Mam pytanie do zadania trzeciego.
  „Nos discipuli boni esse dicimur”.
  Jeżeli na mamy dicimur, który już na określa, że chodzi o nas (1os l.m) to “nos” musi być na początku zdania?
  “Mówi się o nas, że jesteśmy dobrymi uczniami”
  lub bez “nos”
  Mówi się, że jesteśmy dobrymi uczniami.

  Dobrze to rozumiem?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code