Lekcja 18: Dativus possessivus – ćwiczenia

Przed nami bardzo przyjemny temat “Dativus possessivus ćwiczenia”. Wszystko w zasadzie jest jasne. W pierwszej części lekcji poznaliście teorię dotyczącą tworzenia, tłumaczenia i przekształcania zdań z użyciem konstrukcji dativus possessivus. Wiecie, jak zastąpić nią zdania z użyciem czasownika “habere”, znacie też wszystkie zasady rządzące tą składnią. Nie pozostaje nic innego jak porządnie zdobytą wiedzę wyćwiczyć. Nie będzie to specjalnie trudne. Poniżej ćwiczenia, pod nimi jeszcze kilka zdań wyjaśnienia. Do dzieła!
Dativus possessivus - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące konstrukcji dativus possessivus. Powodzenia!
Dativus possessivus ćwiczenia – objaśnienia

Dativus possessivus nie jest temat trudnym ani bardzo skomplikowanym, dlatego postanowiłem, że w lekcji “Dativus possessivus ćwiczenia” znajdą się tylko 4 zadania. I to bardzo krótkie. Waszym zadaniem będzie przede wszystkim zamiana zdań zawierających konstrukcję dativus possessivus na zdania z użyciem czasownika “habere”. I odwrotnie – zdania z użyciem czasownika “habere” będziecie musieli zamienić na zdania zawierające konstrukcję dativus possessivus. Mam nadzieję, że czytaliście lekcję zawierającą wiadomości teoretyczne i ćwiczenia te nie sprawią wam szczególnych problemów.

Poza tym czekają na was jeszcze dwa ćwiczenia. W jednym będziecie musieli odpowiedzieć na pytanie, czy zdanie z “habere” zostało prawidłowo przekształcone na dativus possessoris. Trzeba też będzie wskazać zdanie, które zostało przekształcone prawidłowo. Ostatnie zadanie to ćwiczenie dla ambitnych. Trzeba w nim wskazać, jak prawidłowo przekształcić zdanie z użyciem dativus possessivus na zdanie ze składnią ACI. Na początku może to wydawać się trudne i budzić wątpliwości, ale jeśli zrobicie to ze zrozumieniem, nie będzie problemów. Poza tym bardzo przyda się to przy tłumaczeniu łacińskich tekstów w przyszłości.

Dativus possessivus ćwiczenia – powodzenia!

Na koniec obejrzyjcie jeszcze filmik o konstrukcji dativus possessivus, który specjalnie dla was przygotowałem. Filmik jest zabawny, ale zarazem pokazuje, że dativus possessivus to tak naprawdę temat bardzo łatwy.

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wam powodzenia. Róbcie ćwiczenia i już niedługo przechodzimy do następnego tematu!


Wszystkie słowa z ćwiczeń znajdziesz w słowniku łacińskim.
Skorzystaj z praktycznej wyszukiwarki cytatów łacińskich.
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

4 komentarze do “Lekcja 18: Dativus possessivus – ćwiczenia

 • 17/07/2020 o 14:17
  Permalink

  Jeśli w zadaniu drugim wszystkie wyrazy mam identyczne tylko inny szyk zdania to mam dobrze czy źle?

  Odpowiedz
 • 31/01/2018 o 23:05
  Permalink

  W ćwiczeniu 3 w punkcie drugim odpowiedź która się wyświetla brzmi:
  “Viri Romani multa officia habent” , jednak wydaje mi się, że powinna brzmieć: “Viri Romani multam officiam habent”

  Odpowiedz
  • 03/02/2018 o 10:54
   Permalink

   Nie, ‘multa officia’ to liczba mnoga w accusativie lub nominativie (forma jest taka sama) od “multum officium”.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code