QUIZ | Czy znasz autorów tych łacińskich cytatów?

W poprzednim quizie poszło wam naprawdę dobrze. Okazało się, że cytaty po łacinie znacie naprawdę dobrze! Ale przyszyła pora, żeby sprawdzić się po raz kolejny. Przekonajcie się, czy znacie tylko cytaty po łacinie, czy też orientujecie się, kto jest ich autorem. Czas start!



Jak wam poszło? Jestem pewien, że naprawdę dobrze. Dlaczego warto znać cytaty po łacinie, pisałem już poprzednim razem. A dlaczego warto znać także ich autorów? To bardzo proste pytanie. Przecież cytaty po łacinie i ich autorzy tworzą nierozerwalną całość. Wszystkie te sentencje – które znamy i podziwiamy do dzisiaj – powstawały w określonym kontekście historycznym i obyczajowym.

Cytaty po łacinie – po co znać ich autorów?

Każdy z cytatów miał swoje specyficzne znaczenie dla osób, które go tworzyły. I chociaż używamy starożytnych sentencji do dziś, czasami mogą one mieć dla nas nieco inne znaczenie niż dla starożytnych. Dlatego znając autora cytatu, zyskujemy podwójnie. Wiemy, co sentencja oznacza dla nas, ale wiemy również, co oznaczała w tamtych czasach i na co tak naprawdę miała wpływ. A pamiętajcie, że słowem można zdziałać naprawdę dużo!

Pamiętajcie, że jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzą o łacińskich sentencjach, warto zajrzeć na stronę Sentencje obrazkowe, na których znajdziecie najbardziej znane cytaty po łacinie, ilustrowane ładnymi zdjęciami. Polecam również słownik łacińskich cytatów. Możecie tam znaleźć sentencje na interesujący was temat, wpisując konkretne hasło, np. “miłość”.

A jeśli naprawdę interesują was sentencje o miłości, polecam ten tekst: Łacińskie sentencje o miłości. I to by było na tyle, jeśli chodzi o sentencje. Pamiętajcie, że ich znajomość, a także wiedza, kto stworzył dane cytaty po łacinie, bardzo nas wzbogaca. Dzięki nim wiemy o świecie nieco więcej. A życzę wam, abyście o świecie wiedzieli jak najwięcej!


Rozwiąż też inny quiz: Jak dobrze znasz łacińskie sentencje?
Pobierz darmowy e-book „400 najważniejszych łacińskich czasowników”!
Masz już słownik łacińsko-polski? Sprawdź, który wybrać!
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code