Lekcje 33 i 34: Stopniowanie – ćwiczenia

Stopniowanie przymiotników łacińskich to tak naprawdę bardzo prosta sprawa. Na pierwszy rzut oka ten temat może wydawać się skomplikowany, ale wierzcie mi na słowo – zrobicie kilka ćwiczeń i wszystko ułoży wam się w głowach. Ale zanim zaczniecie, koniecznie przypomnijcie sobie teorię. Ćwiczenia najlepiej robić, kiedy wszystkie wiadomości ma się już w głowie. Teorię dotyczącą stopniowania przymiotników i przysłówków znajdziecie tutaj:Lekcja 33: Stopniowanie przymiotników
Lekcja 34: Tworzenie i stopniowanie przysłówków

A teraz do dzieła! Ćwiczenia czekają już na was!

Stopniowanie przymiotników i przysłówków - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące stopniowania przymiotników i przysłówków w łacinie.

Stopniowanie przymiotników łacińskich – omówienie ćwiczeń

W powyższym zestawieniu znajdują się różnego rodzaju ćwiczenia, które pomogą wam zgłębić i dobrze opanować temat “Stopniowanie przymiotników łacińskich”. Na początku będzie łatwo – wystarczy uszeregować przestopniowany przymiotnik w odpowiedniej kolejności. Schody (stopnie) zaczną się od kolejnego ćwiczenia, w którym będziecie już musieli tworzyć formy stopnia wyższego od różnych form przymiotników.

Dalej będzie tylko “gorzej”. Trzeba będzie wskazać formy, które zostały utworzone błędnie. Wbrew pozorom to właśnie takie ćwiczenia są najtruniejsze! Potem możecie złapać trochę oddechu. W kolejnym ćwiczeniu trzeba będzie jedynie utworzyć przysłówki od podanych przymiotników. Nie jest wcale trudne, przekonacie się.

Najciekjawsze jest ostatnie ćwiczenie. Nie chodzi w nim bowiem o samo stopniowanie, ale raczej o wyrażanie porównania. Jeśli zdecydujecie się je zrobić, będziecie musieli zapisać inaczej zdanie, które utworzono z użycie spójnika “quam” – “niż”. Jak to zrobić? To bardzo proste. Mówiliśmy przecież o funkcji, w jakiej często występuje ablativus – a mianowicie “comparationis”. Kto nie pamięta, tego odsyłam do lecji “Stopniowanie przymiotników łacińskich“.

Mam nadzieję – jestem nawet niemal pewien – że powyższe ćwiczenia wam pomogą i będziecie po nich mieli ochotę tylko na więcej łaciny. Przed nami bowiem bardzo ciekawe tematy. Ale teraz już więcej nie powiem – bierzcie się za robienie ćwiczeń. Powodzenia! Bawcie się dobrze!


Pobierz darmowy e-book „400 najważniejszych łacińskich czasowników”!
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

2 komentarze do “Lekcje 33 i 34: Stopniowanie – ćwiczenia

  • 15/07/2018 o 13:06
    Permalink

    Chyba znalazłem błąd. „acerrima” to superlativus sing. pl. fem. od acer, a comparativus to acrior.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code