Lekcja 26: Deklinacja III (1) – ćwiczenia

To dopiero początek tematu “Łacina deklinacja III” (treść lekcji TUTAJ), ale trzeba go bardzo dobrze opanować. Dlaczego? Temat III deklinacji jest dość rozległy i momentami może wydawać się skomplikowany. Jeśli jednak już teraz dobrze opanujecie zasady odmiany i wszystkie potrzebne końcówki. Później deklinacja III nie będzie już wam sprawiać absolutnie żadnych problemów.Na razie znacie tylko typ spółgłoskowy III deklinacji. Przed wami jeszcze typ samogłoskowy i mieszany. Wierzcie mi jednak, że nie różnią się one między sobą tak bardzo, a deklinacja III nie jest aż tak straszna, jak to niektórzy przedstawiają. Zróbcie poniższe ćwiczenia, zapamiętajcie wszystko, a dalsza nauka pójdzie jak z płatka.


Łacina deklinacja III - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany deklinacji III – typu spółgłoskowego!


Łacina deklinacja III – objaśnienia

Tradycyjnie przedstawię tutaj kilka objaśnień do ćwiczeń z tematu “Łacina deklinacja III”. W powyższym zestawie na początku znajdują się ćwiczenia, w których musicie po prostu odmienić podane rzeczowniki. Jest nawet łatwiej. Nie musicie ich odmieniać, wystarczy uszeregować odmianę we właściwej kolejności – tzn. w takiej, żeby wszystkie formy odpowiednich przypadków występowały po sobie po kolei.

Później następuje ćwiczenie bardzo ważne. Musicie w nim utworzyć poprawną formę rzeczownika III deklinacji. Ja podaję formy podstawowe rzeczownika, wy tworzycie na przykład  nominativus liczby mnogiej.

Ostatnie dwa ćwiczenia to już właściwie odpoczynek. W czwartym ćwiczeniu musicie wybrać odpowiednią formę przymiotnika pasującą do zdania. Pamiętajcie, że przymiotnik musi stać w tym samym rodzaju, co rzeczownik, który określa. W ostatnim ćwiczeniu będziecie musieli dobrać odpowiednie formy dwóch rzeczowników. Pamiętajcie, jakiego przypadka wymaga przyimek “pro”!

Tyle wystarczy. Jeśli zrobicie te ćwiczenia, gwarantuję, że typ spółgłoskowy III deklinacji będziecie mieli w małym palcu i spokojnie będziecie mogli zająć się kolejnymi typami, a także kolejnymi tematami. Bo w naszej nauce staje się coraz poważniej. Umiecie coraz więcej i coraz lepiej. Niedługo trzeba będzie zacząć tłumaczyć oryginalne teksty :)


Wszystkie słowa z ćwiczeń znajdziesz w słowniku łacińskim.
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code