Lekcja 12: Przymiotniki deklinacji I i II – ćwiczenia

Choć przymiotniki łacińskie to temat szybki, łatwy i przyjemny, nie zaszkodzi zrobić kilka ćwiczeń, które pozwolą go na dobre opanować. Jak już mówiłem, im więcej ćwiczeń, tym lepiej. Nie są może one specjalnie ciekawe, ale pozwalają na tyle “rozprawić się” z tematem, by już później do niego nie wracać, tylko na spokojnie zająć się kolejnymi zagadnieniami.Przymiotnik łacina

W poniższym zestawie ćwiczeń z tematu “Przymiotnik łacina” znajdziecie trzy ćwiczenia. Niektórzy będą się pewnie krzywić, że tak mało, ale wierzcie mi, więcej nie potrzeba, żeby temat ten skutecznie opanować. Chodzi przecież jedynie o opanowanie dopasowywania form przymiotnika do form rzeczownika. A jeden i drugi odmienia się przecież tak samo.

Trzeba jednak pamiętać, że przymiotniki trzeba dopasować do rzeczowników zgodnie z ich rodzajem. Dlatego rzeczownik męski zakończony na -us może mieć przy sobie przymiotnik męski zakończony na -er. Pamiętajcie, dopasowywanie przymiotnika do rzeczownika, sugerując się jedynie końcówką, to błąd. Trzeba przy tym myśleć. Uwaga ta dotyczy jednak nie tylko nauki łaciny. Warto ją zastosować w życiu.

Przymiotnik łacina – ćwiczenia

Jak już wspomniałem, poniżej znajdziecie trzy ćwiczenia dotyczące tematu “Przymiotnik łacina”. W pierwszym będziecie musieli dopasować odpowiednie formy przymiotników do rzeczowników. W drugim ćwiczeniu odpowiednie formy przymiotników będziecie musieli już dopisać sami. Trzecie ćwiczenie to mała niespodzianka. Pada tam tylko jedno pytanie, na które trzeba udzielić krótkiej odpowiedzi. Pytanie jest może troszkę podchwytliwe, ale jeśli dokładnie przeglądacie wszystkie lekcje i robicie ćwiczenia, z odpowiedzią nie będziecie mieli problemu. Wierzę w to!Gdybyście mieli ochotę jeszcze raz powtórzyć teorię, a nie chce wam się wracać do lekcji, możecie obejrzeć poniższe wideo, w którym wyjaśnione są wszystkie teorie dotyczące związku przymiotnika i rzeczownika. Autor omawia temat w odniesieniu do języka angielskiego, ale wszystko powinno być jasne. Pozostaje mi więc tylko zachęcić was gorąco do wykonania ćwiczeń i życzyć powodzenia. Przyjemnej nauki!

Przymiotnik łacina - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!


Wszystkie słowa występujące w ćwiczeniach znajdziecie w moim słowniku łacińskim.
Jeśli znajdziecie jakieś błędy lub coś będzie niejasne, piszcie koniecznie!

5 komentarzy do “Lekcja 12: Przymiotniki deklinacji I i II – ćwiczenia

 • 04/03/2021 o 19:09
  Permalink

  Dzień dobry,
  Czy mogłabym zapytać jakie są poprawne odpowiedzi w zadaniu 2? Nie mogę sobie z nim poradzić
  Do rzeczowników dopisz odpowiednią formę przymiotnika w nawiasie.
  1. libros (liber) –
  (liberos) | 2. verbis (clarus) –
  (claris) | 3. puellarum (pulcher) –
  (pulchrarum) | 4. feminae (doctus) –
  (doctae) | 5. amico (bonus) –
  (bono) |
  Miłego wieczoru!
  Pozdrawiam ciepło <3

  Odpowiedz
 • 24/08/2020 o 20:09
  Permalink

  Dzień dobry!
  W liczbie mnogiej przymiotniki mają tylko dwa rodzaje: męskoosobowy i niemęskoosobowy. Rodzaj męski, żeński i nijaki występują w liczbie pojedynczej. Zatem w zad. 3 poprawna odpowiedź brzmi: żeński i niemęskoosobowy.
  Pozdrawiam i dziękuję za możliwość korzystania z Pana strony.

  Odpowiedz
 • 30/12/2015 o 14:08
  Permalink

  W pytaniu 1 słowa pulcher i bonus same zmieniają miejsca.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code