Lekcja 42: Plusquamperfectum – ćwiczenia

Zanim zaczniesz robić plusquamperfectum ćwiczenia, przypomnij sobie wiadomości z TEJ LEKCJI. A zaraz potem zapraszam do ćwiczeń, które pomogą ci przyswoić wszystkie wiadomości dotyczące odmiany czasu zaprzeszłego w łacinie. Oto plusquamperfectum ćwiczenia!



Plusquamperfectum - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące tworzenia i odmiany czasu zaprzeszłego plusquamperfectum. Powodzenia!




Plusquamperfectum ćwiczenia

Nie odmówię sobie oczywiście krótkiego omówienia powyższych ćwiczeń. Plusquamperfectum ćwiczenia skupiają się na tworzeniu form czasu zaprzeszłego w łacinie – po to, żebyście umieli je rozpoznawać w tekstach i prawidłowo rozróżniać, która czynność wydarzyła się wcześniej, a która później (tego dotyczą też ostatnie dwa ćwiczenia.

Umiejętność tworzenia i rozpoznawania form to w tym przypadku klucz do sukcesu. Nie jest tak istotne przekładanie ich na polski, bo ja wspominałem w lekcji teoretycznej, w polszczyźnie nie mamy form czasu zaprzeszłego (tylko te archaiczne).

Ważne jest natomiast, żebyście znali chronologię – która czynność dzieje się jako pierwsza, która później, a która na samym końcu. W tym na pewno powyższe ćwiczenia wam pomogą.

Powtórzę też jeszcze raz, jak należy się uczyć (wiem, że to nudne z mojej strony, ale muszę). Najpierw opanujcie na pamięć wiadomości teoretyczne (odmiany), a potem róbcie ćwiczenia. Dzięki temu wszystkie wiadomości wejdą wam do głowy dużo szybciej i lepiej się tam ułożą. A zatem powodzenia!

Inne czasy

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o łacińskich czasach, polecam wam kilka innych lekcji z bloga:

  1. Imperfectum
  2. Perfectum
  3. Futurum primum

Do każdej z tych lekcji są także dobrane ćwiczenia, które możecie zrobić, żeby utrwalić sobie wszystkie wiadomości.

  1. Imperfectum – ćwiczenia
  2. Perfectum – ćwiczenia
  3. Futurum primum – ćwiczenia

Pamiętajcie, jak ważne jest odpowiednie opanowanie wszystkich form (czynnych i biernych) we wszystkich czasach. Dzięki temu będziecie mogli prawidłowo jest rozpoznawać we wszystkich tekstach starożytnych autorów, a co za tym idzie, także prawidłowo je tłumaczyć. A do tego przecież wszyscy zmierzamy – żeby czytać Cezara, Cycerona, Owidiusza i innych mistrzów łacińskiej mowy.

Myślę, że na tym etapie powoli możecie już zaczynać. Powodzenia!


Podobały ci się ćwiczenia? Udostępnij je na: FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code