Lekcja 31: Futurum primum – ćwiczenia

Znacie już teorię, wiecie, jak tworzy się formy futurum primum w łacinie (jeśli jeszcze nie czytaliście lekcji teoretycznej, najwyższa pora to nadrobić!), tera trzeba to dobrze wyćwiczyć. Poniżej znajdziecie zestaw kilku ćwiczeń, które pomogą wam przyswoić sobie wszystkie wiadomości i opanować futurum I. Do dzieła! Oto ćwiczenia z tematu “Futurum I łacina”! Pod ćwiczeniami tradycyjnie znajdziecie kilka słów objaśnień do ćwiczeń.Futurum I łacina - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!
Futurum I łacina – objaśnienia

W powyższym zestawie ćwiczeń z tematu “Futurum I łacina” znajduje się kilka ćwiczeń. Pierwsze z nich to zadanie, które pomoże wam zapamiętać odmianę czasownika “być” w czasie przyszłym. Trzeba po prostu dopasować formy futurum primum od czasownika “esse” do polskiego tłumaczenia tych słów.

W kolejnym ćwiczeniu już sami będziecie musieli utworzyć formy futurum od innych form czasowników. Ale uwaga, kryje się tutaj pewna trudność. Formy wyjściowe są podane nie tylko w czasie teraźniejszym. Niektóre z nich są w imperfectum. Kolejna rzecz – czasowniki podane są w różnych stronach. Będziecie więc musieli tworzyć zarówno czasowniki w stronie czynnej, jak i w biernej.

Kolejne ćwiczenie to znów sortowanie. Tym razem formy czasownika “mitto, mittere” musicie odpowiednio posortować, tak żeby pasowały do kryteriów. A jakie to kryteria? Czasy – imperfectum, praesens (czas teraźniejszy) i futurum I łacina – oraz strony – czynna i bierna.

Ostatnie ćwiczenie to sama przyjemność, czyli tłumaczenie zdań. I tym razem nie są to zwykłe króciutkie zdania. Wreszcie są dłuższe, tak że będziecie mogli poczuć, że naprawdę znacie już całkiem dobrze łacinę. Ale żeby ćwiczenie pozostało ćwiczeniem, w zdaniu będziecie musieli zamienić formy czasu teraźniejszego na formy futurum primum.

Na koniec przypominam: najpierw uczcie się na pamięć teorii, a potem dopiero róbcie ćwiczenia. Tworząc formy z pamięci, a nie z “zeszytu” przyswoicie sobie nowy materiał znacznie szybciej. Powodzenia!


Ucz się także greki z blogiem Greka globalnie
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

2 komentarze do “Lekcja 31: Futurum primum – ćwiczenia

  • 30/08/2016 o 21:29
    Permalink

    Jest jakiś błąd przy sprawdzaniu w ćwiczeniu 3. Zamieniają się odpowiedzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code