Alfabet łaciński – 5 najważniejszych faktów (a może mitów?)

Gdy zaczynałem pisać ten blog, uznałem, że alfabet łaciński to – cytując klasyka – oczywista oczywistość (tutaj) i nie ma sensu za dużo o nim pisać. Dzisiaj (po ponad 2 latach) muszę posypać głowę popiołem i przyznać, że kurs łaciny bez informacji o alfabecie jest niepełny. No ale lepiej późno niż wcale. Nadrabiam zaległości i przedstawiam wam 5 najważniejszych faktów (choć w zasadzie mowa tu bardziej o mitach) na temat alfabetu łacińskiego oraz garść moich refleksji. Mam nadzieję, że w ten zabawny (oby) sposób łatwiej wam będzie zapamiętać informacje na temat naszego alfabetu.1. Czy jest tylko jeden alfabet łaciński?

Pytanie to tylko na pozór jest śmieszne. Bo jeśli się przyjrzeć dokładniej, ile krajów, tyle alfabetów. Z grubsza rzecz biorąc, alfabet składa się z tych liter, które widzimy na poniższym wesołym obrazku.

Alfabet łaciński

Gdyby jednak obrazek ten zobaczył starożytny Rzymianin, bardzo by się zdziwił. O ile litery “Y”, “K” i “Z” jeszcze by zaakceptował, bo pojawiała się ona w wyrazach pochodzenia greckiego, o tyle “W” to byłby dla niego kosmos (notabene – słowo pochodzenia greckiego). W to litera dla Rzymian nieznana i zupełnie przez nich nieużywana. Co więcej – jeśli przyjrzycie się starożytnym inskrypcjom zobaczycie, że “U” zapisywano literą “V”. Dlaczego? Był to dla Rzymian ten sam dźwięk. Dopiero później zaczęto te dwie litery rozróżniać.Idźmy dalej i spójrzmy na polski alfabet. Mamy w nim litery “ą, ę, ć” itd. Czy nie są one pełnoprawnymi członkami alfabetu? Są. Tak samo jak niemieckie “ü”. A zatem jedno tylko jest pewne – trzon alfabetu łacińskiego jest ten sam. Ale później wyewoluował on i ma w tej chwili mnóstwo różnych wariacji.

2. Czy alfabet łaciński dominuje na świecie?

Zdecydowanie nie. My, Europejczycy mamy niestety na wiele spraw bardzo spaczone (czytaj: europocentryczne) spojrzenie. Skoro my posługujemy się alfabetem łacińskim, to znaczy że jest on najważniejszy na świecie. Nieprawda. Alfabet łaciński wykorzystywany jest jedynie przez 35 procent ludności świata. I jeśli się zastanowicie, ile krajów azjatyckich ma własne alfabety, ile krajów słowiańskich posługuje się cyrylicą, o Gruzji nie wspominając, fakt ten nie będzie już się wam wydawał taki dziwny.

Oczywiście jeszcze nawet w ciągu ostatnich 1o0 lat alfabet łaciński miał swoje podboje. W 1920 roku zaczęła go używać Turcja (dzięki panu Ataturkowi, który postanowił zeuropeizować swój kraj). A wiadomość sprzed kilku dni jest taka, że rząd Kazachstanu ogłosił, że przechodzi z cyrylicy właśnie na “nasz” alfabet. Włodarze tego kraju dali sobie czas na reformę do 2025 roku. Ma to być symboliczne zerwanie z sowiecką przeszłością. Więcej przeczytacie w tym artykule.

3. Czy alfabet łaciński to oryginalny wynalazek?

I znów trzeba zaprzeczyć. Alfabet łaciński pochodzi bowiem od alfabetu greckiego. Starożytni Grecy zakładali kolonie w dawnej Italii. Jedną z nich było miasto Cumae. Jego mieszkańcy na przestrzeni lat stworzyli własny wariant greckiego alfabetu. I to właśnie ten wariant pożyczyli sobie Etruskowie – rdzenni mieszkańcy północy Półwyspu Apenińskiego. No a że z czasem podbili ich Rzymianie, to wzięli dla siebie też alfabet. Trochę go przerobili i voila – oto jest!

Grecki alfabet
Grecki alfabet

4. Czy alfabet łaciński służy tylko do zapisu słów?

Tak mogłoby się wydawać. Mamy przecież książki, gazety, czasopisma, szyldy, neony – tam wszędzie używa się alfabetu po ty, by wysłać w świat jakiś przekaz w naszym języku. Za pomocą alfabetu wypowiada się jednak też matematyka – przez wielu uważana za królową nauk. Przypomnijcie sobie lekcje ze szkoły. Jak oznaczało się wierzchołki figur geometrycznych? Przecież było to “a, b, c, d”. A czy ktoś z was wie, jak oznacza się prędkość światła w próżni? Literami “CC”.

Zostawmy na chwilę matematykę i przejdźmy do chemii. Przypomnijcie sobie tablicę Mendelejewa i oznaczenia pierwiastków. Czy mówi wam coś “K”, “H” lub “N”? A może potas, wodór lub azot? A jak inaczej można opisać wodę? Czy nie było to H2O? Pamiętajcie alfabetem można opisać wszystko. To tylko kwestia ustalenia pewnego kodu, który będzie zrozumiały dla wszystkich, którzy zechcą się nim posługiwać.

5. Czy alfabet łaciński był używany też do zapisu cyfr i liczb?

Tak, wreszcie mogę coś potwierdzić. Jak najbardziej! Cyfry, którymi posługujemy się my, to cyfry pochodzenia arabskiego. Liczby rzymskie rządziły się zupełnie innymi prawami i były zapisywane właśnie za pomocą liter alfabetu łacińskiego. A jak to dokładnie wyglądało i jak działało, dowiecie się z mojego tekstu o liczbach rzymskich.


Podobał ci się tekst? Poleć nas na: FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

2 komentarze do “Alfabet łaciński – 5 najważniejszych faktów (a może mitów?)

 • 14/02/2020 o 17:17
  Permalink

  https://lacina.globalnie.com.pl/alfabet-lacinski/

  Mój wniosek jakie z tego po przeczytaniu tych informacji o alfabecie i POŁĄCZENIU Z INFORMACJAMI jakie posiadam z INNYCH ŹRÓDEŁ INFORMACYJNYCH łącznie z biblią
  TO MIESZANIE tak zwanych języków JEST REALIZACJĄ PLANU ZWANEGO WIEŻA BABEL
  I
  DOKŁADNIE PO TO ŻEBYŚMY MIELI BRAK MOŻLIWOŚCI POROZUMIEWANIA SIĘ
  Piszesz w tym swoim artykule że jest to specyficzny kod.
  JA UWAŻAM ŻE MYLISZ SIĘ
  wyciągając wnioski z tych swoich procesów myślowych jakie dokonałeś na bardzo małej ilości informacji jakie posiadałeś.
  Owszem jest to specyficzny kod ale STWORZONY PO TO ŻEBY STWORZYĆ SYSTEM EDUKACJI KTÓRY NAS OGŁUPIA.
  A tu dam tobie przykład jak ogłupia nas tak zwana nauka
  Mnie wysłano do tego systemu zwanego oświatą w 1959 roku.
  Czyli jestem urodzona w 1952 roku gdzie nastąpiła reforma alfabetu łacińskiego jakim mnie OŚWIECANO.
  To oświecani mojej osoby zakończyło się średnią szkołą tak zwanym technikum.
  Tak jakoś się stało że jestem rocznikiem co ciągle podlega reformą oświecających mnie systemów.
  Ewolucja jaką ty głosisz i że język podlega ewolucji to Miodek profesorek i znawca języka polskiego nazywał w czasach kiedy było ministerstwo oświaty
  TWIERDZIŁ ŻE JĘZYK ŻYJE.
  Owszem nasz organ w naszych ciałach fizycznych MUSI BYĆ ŻYWY ŻEBY STWORZUĆ DŹWIĘK naukowo nazwany falą akustyczną z tej naukowej fizyki.
  A TAK ZWANE GRAFICZNE ZNAKI TO SMA JAK PISZESZ S T W O R Z O N E DO M I E S Z A N I i usuwania nam w TAK ZWANYM DNA P O J Ę Ć JAKIE ZAPISYWANE SĄ W NICH 21 ZMYSŁAMI JAKIE POSIADAMY = DWADZEŚCIA JEDEN ZMYSŁÓW JAKIE POSIADAMY DO OCENY INFORMACJI.
  Naukowo zamieniono PRZYRODĘ uczonych na lekcji przyrody która niby sama się ewaluowała na lekcje biologi?
  Czy ktoś zmienił S Ł O W O = DŹWIĘK = FALA AKUSTYCZNA ZOSTAŁA ZMIENIONA Z wyrazu – bo graficzna forma DŹWIĘKU JAKI SAMI TWORZYMY I NIM PRZESYŁAMY INFORMACJE żadnym eterem A FALĄ AKUSTYCZNĄ PRZESYŁAMY INFORMACJE ale jak to fala akustyczna którą tworzymy naszymi ciałami fizycznymi ma różny zasięg ale i fale akustyczne jak i mnie i ciebie edukowano są różne. Nawet są takie co mogą nas zabić i wręcz zabijają z pokolenia na pokolenie.
  I TO Z PRECYZYJNYM PLANEM JAKI STWORZYLI I W CZYN WPROWADZILI DOKŁADNIE W PUNKCIE ZERO DZIELĄCYM HISTORIE NA DWIE CZĘŚCI na tak zwaną starą ere co to w niej było stare życie i zrobiło w tył zwrot i poszło w przeciwną strone ALE RÓWNIEŻ KALENDARZ ZROBIŁ OBRÓT O 180 STOPNI I ZACZYNA SIĘ LICZYĆ OD PUNKTU ZERO.
  Wiesz co kryje pod sobą ten punkt 0 ?
  300 letnią wojnę nuklearną a skutki tej wojny to PUSTYNIE, LODOWCE KTÓRE ZAMKNĘŁY NAS W KOLE LODOWYM A TE TAK ZWANE LĄDY TO RESZTKI MITYCZNEJ ATLANTYDY.
  RACZEJ POWINIENEŚ NAZWAĆ TO LEKCJĄ 1 i zamiast pytania jak to przeczytać? to napisać i to wielkimi literami : JAK ROZSZYFROWAĆ TO CO ZOSTAŁO ZAKODOWANE TYMI GRAFICZNYMI SYMBOLAMI JAKIMI SĄ LITERY UŁOŻONE W SŁOWA.
  ŻEBY POZNAĆ UKRYTE POD NIM PRAWDZIWE INFORMACJE.
  PRAWDZIWE INFORMACJE O NAS ALE I O HISTORII NASZYCH PRZODKÓW.
  Natomiast zamiast rozszyfrowywać ten kod jakim zakodowano informacje a tak na prawdę to nam zakodowano informacje pod którymi w naszych DNA ukryto te które są prawdziwe.
  Dodam tu że prawdziwe informacje zakodowane są w tymi graficznymi znakami jakie nam a raczej naszym porzodką narzucili i to siłą.
  Zaszyfrowane są one dwoma kluczami a możesz je zobaczyć na tak zwanych herbach watykańskich
  Ja jak ci Polacy co to rozszyfrowali maszynę szyfrującą zwaną enigma z greki zagadka to rozszyfrowałam te klucze KODY JAKIE ZASTOSOWALI jakie pokazują nam w tym herbie watykańskim ale żeby rozszyfrować I JAK ZAPISANE JEST W TEJ KSIĘDZE ŚWIĘTEJ ZWANEJ BIBLIA jednym z narzędzi jakimi zaszyfrowano prawdziwe informacje a jest to tzw. METAFORA ale i ANAGRAMY I FORMA PRZECZĄCA JAKIEJ NAS NAUCZYLI A RACZEJ ZMUSILI DO JEJ STOSOWANIA
  Kiedyś istniał w tym systemie nauki specjalizacja w tym j polskim zwany ETYMOLOGIA
  CZYLI TAKICH MÓWIĄC METAFORYCZNIE “archeologów” szukających pochodzenia słów =dźwięków=fali akustycznej z jakich adoptowano słowa=dźwięki=fale akustyczną do naszych rodów a w wówczas nazywano te rody plemionami.
  Wiesz jakie wyciągnęli ci językowi “archeolodzy” wniosek który ogłosili”
  GDYBY WSZYSTKIE NARODY WRÓCIŁY DO SWOICH PIERWOTNYCH JĘZYKÓW = DŹWIĘKÓW = FALI AKUSTYCZNEJ KTÓRĄ TWORZĄ SWOIMI JĘZYKAMI ALE I STRUNAMI GŁOSOWYMI I BIERZE W TYM UDZIAŁ RÓWNIEŻ PRZEPONA ALE I MIĘŚNIE TWARZY itd \TO NASTĄPIŁOBY OGÓLNOLUDZKIE OŚWIECENIE. CZYLI POZNALIBYŚMY INFORMACJE KIM JESTEŚMY I PRAWDZIWA TĄ tak zwaną historie.
  NO I NA TYM ZAKOŃCZYŁA SIĘ DZIAŁALNOŚĆ ETYMOLOGÓW metaforycznie nazywam ich archeologami dźwięku = fali akustycznej od jedynego z wielu narządów naszych ciał fizycznych nazwanych językami.
  Natomiast ta historia jaką tu przedstawiłeś że grecy byli pierwsi a rzymianie podebrali im ten język jest odwrotna.
  Łacina była w tej tak zwanej starożytności językiem wszystkich tak zwanych arystokratów zwanych obecnie rodami królewskimi.
  Są dwa rodzaje łaciny
  antyczna i nią się posługiwali ci co dokonali inwazji na nas ukryli ją a stworzyli nią łacine która służy im do dokonywania ANTYEWOLUCJI naszych istot.
  Już jest wśród nas 1,5 miliarda hybryd.
  zgodnie z tą złotą proporcją to 1/3 dusz i duchów męskich w takich hybrydach została a reszte to już silikatowe dna które jest krzemem w stanie płynnym stworzonym sztucznie.
  Ba to mózgi naszych istot są procesorami których te demoniczne bezcielesne istoty używają do tworzenia tego co nas zabija.
  A WSZYSTKO ZROBILI TO DŹWIĘKIEM CZYLI FALĄ AKUSTYCZNĄ ZMIENIAJĄC JĄ Z POKOLENIA NA POKOLENIE

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code