Lekcja 15: Strona bierna – ćwiczenia

“Łacina strona bierna” to taki temat, który w pierwszej chwili może wydawać się rozległy i skomplikowany. Jeśli jednak dokładnie zapoznacie się ze wszystkimi wiadomościami teoretycznymi omówionymi w Lekcji 15: Strona bierna, szybko przekonacie się, że formy strony biernej są tak samo regularne jak formy czynne, a zasada tworzenia strony biernej jest intuicyjna i szybką ją chwycicie.Najważniejsze, żeby pamiętać jedną rzecz – strona bierna w łacinie nie tworzy się tak jak w innych językach za pomocą czasownika “być” (“esse”), tylko ma własne formy. To podstawowa różnica i trzeba o niej zawsze pamiętać. Potem pójdzie już z górki.

Łacina strona bierna – ćwiczenia

Poniżej znajdziecie kilka praktycznych i fajnych ćwiczeń, które pomogą wam opanować temat “Łacina strona bierna”. Przede wszystkim trzeba dobrze wyćwiczyć znajomość form. Dlatego pierwsze ćwiczenia dotyczą właśnie zamieniania strony czynnej na bierną i odwrotnie – żeby szło to szybko i sprawnie i nie sprawiało potem problemu. Wśród nich znajdziecie też takie podchwytliwe pytania jak tworzenie form czasowników z grupy verba deponentia czy tworzenie form trybu rozkazującego. Z doświadczenia wiem, że zwłaszcza ta druga rzecz często sprawia problemy.

Najciekawszą częścią tematu “Łacina strona bierna” jest jednak zamienianie całych zdań ze strony czynnej na bierną lub odwrotnie. Tutaj dopiero zaczyna się zabawa, to stanowi esencję całego tematu. Jeśli to opanujecie, znaczy, że strona bierna nie kryje już przed wami żadnych tajemnic. Zwłaszcza że w ostatnich dwóch ćwiczeniach nie będziecie musieli zamieniać na stronę bierną lub czynną tylko zdań prostych. Znajdą się wśród nich także zdania stojące w składni ACI!Powodzenia! Miłej nauki i zabawy!

Pozostaje mi tylko życzyć przyjemnego rozwiązywania ćwiczeń, miłej nauki i świetnej zabawy. “Łacina strona bierna” to bardzo fajny, wbrew pozorom przyjazny temat, który na pewno sprawi wam wiele przyjemności!


Łacina strona bierna - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!


Wszystkie słowa z ćwiczeń znajdziesz w słowniku łacińskim.
Skorzystaj z praktycznej wyszukiwarki cytatów łacińskich.
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

6 komentarzy do “Lekcja 15: Strona bierna – ćwiczenia

 • 02/05/2018 o 17:51
  Permalink

  W ćwiczeniu piątym sugeruje mi moreris – umiera, a moritur – umierasz. Powinno być na odwrót, prawda?

  Odpowiedz
 • 13/08/2015 o 08:27
  Permalink

  Czy w ćwiczeniu 5-tym, pkt 3-ci nie ma przypadkiem błednej odpowiedzi? Wygląda jakby zmieniła się liczba sług…ale może się mylę.

  Kaya

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code