Lekcja 30: Zaimki wskazujące – ćwiczenia
Odmianę zaimków wskazujących znacie już. Jeśli nie, przeczytajcie szybko lekcję “Łacina zaimki wskazujące“. Nie jest to temat specjalnie trudny. Ważne, żeby opanować ogólne zasady tzw. odmiany zaimkowej w łacinie. Potem idzie już z górki. Jeśli już to zrobiliście, zachęcam do zrobienia kilku poniższych ćwiczeń. Pozwolą wam one utrwalić i zapamiętać odmianę łacińskich zaimków wskazujących. Do dzieła!
Łacina zaimki wskazujące
Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!
Łacina zaimki wskazujące – komentarz do ćwiczeń
Jak już na pewno zauważyliście, w powyższym zestawie łacińskich ćwiczeń “Łacina zaimki wskazujące” znajdują się tylko trzy zadania. Dlaczego tak mało? Jestem po prostu przekonany, że jest to temat na tyle prosty, że nie należy na niego poświęcać za dużo uwagi. Dlatego też jeśli za moją radą najpierw opanowaliście materiał z lekcji teoretycznej na pamięć i znacie już odmianę zaimkową, to szybko sobie wszystko utrwalicie, wykonując zaledwie kilka ćwiczeń. Wierzcie mi, trzy w zupełności wystarczą.
Jakie więc ćwiczenia znajdują się w powyższym zestawie “Łacina zaimki wskazujące”? Zaczynamy z grubej rury. W pierwszym ćwiczeniu musicie dopasować odpowiednie formy zaimków do zdań, w których w kluczowych miejscach znajdują się luki. Jest to zadanie o tyle trudne, że najpierw trzeba przetłumaczyć całe zdanie (tutaj z pomocą przyjdzie wam Słownik łaciński), a dopiero później zastanowić się, który zaimek i w jakiej formie powinien znaleźć się w danym zdanie. Jest to ćwiczenie, które na pewno chwilę wam zajmie, ale większych problemów nie powinniście z nim mieć.
Następne dwa zadania dotyczą najważniejszych (moim zdaniem) zaimków z całej listy zaimków wskazujących – “Hic, haec, hoc” oraz “Is, ea, id”. Są one najważniejsze dlatego, że pojawiają się chyba najczęściej w starożytnych tekstach (co nie oznacza, że inne pojawiają się rzadko!). Co więcej, z doświadczenia wiem, że opanowanie ich odmiany przychodzi uczniom najtrudniej. Nie martwcie się jednak – jeśli zrobicie ćwiczenia, w których do rzeczowników trzeba dopasować odpowiednią formę zaimka, wszystko ładnie ułoży się wam w głowie. Powodzenia!