Lekcja 19: Przyimki łacińskie – ćwiczenia

Zastanawiałem się przez dłuższą chwilę, czy “Przyimki łacina” to temat zasługujący na ćwiczenia. Jak pewnie zauważyliście, do liczebników ćwiczeń nie było. po prostu uznałem, że trzeba się ich nauczyć na pamięć i tyle. Pewnie wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale w niektórych przypadkach nie warto tracić czasu na coś, co szybko da się opanować. “Przyimki łacina” to jednak temat bardzo istotny, jeśli chodzi o właściwe tłumaczenie tekstów łacińskich, dlatego postanowiłem przygotować dla was kilka ćwiczeń. Oto one!
Przyimki łacina - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie przyimki łacina. Powodzenia!
Przyimki łacina – objaśnienia

A teraz – tradycyjnie – kilka słów objaśnień. W powyższym zestawie znajdziecie kilka ćwiczeń z tematu “Przyimki łacina”. Są to zadania sprawdzające nie tyle znajomość wszystkich podanych w części teoretycznej przyimków (choć to oczywiście też), ile zasad ogólnie panujących w tym temacie. Dlatego też znajdziecie na przykład pytania o to, w jakim przypadku powinien stanąć rzeczownik po użyciu konkretnego przyimka. Trzeba też będzie wskazać odpowiednie tłumaczenie łacińskiego zdania, a nawet – co gorsza – samodzielnie przetłumaczyć krótkie wyrażenia z języka polskiego na łacinę. Po tym wszystkim uzupełnienie zdań właściwymi przyimkami czy dopasowanie przyimkowej układanki wyda wam się najłatwiejszym zadaniem na świecie ;) To oczywiście żarty. Ćwiczenia wcale nie są trudne, o czym przekonacie się, jak tylko się zabierzecie do ich wykonywania.

Na koniec mam jedną dobrą radę, która świetnie się u mnie sprawdziła, kiedy sam uczyłem się przyimków. Wystarcz zapamiętać jedno zdanie z użyciem danego przyimka – może to być sentencja albo cokolwiek innego. Kiedy potem nie jesteście pewni, z jakim przypadkiem łączy się dany przyimek albo jakie ma znaczenie, przywołujecie sobie w pamięci to zdanie i już jesteście w domu.

Przyimki łacina – film

Na rozluźnienie atmosfery wstawiam jeszcze krótki filmik o temacie “Przyimki łacina”, który dla was przygotowałem. Mam nadzieję, że jego oglądanie sprawi wam taka frajdę, jak mi jego tworzenie. Mam nadzieję, że wyszło fajnie i zabawnie. Miłego oglądania!


Wszystkie słowa z ćwiczeń znajdziesz w słowniku łacińskim.
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code