Lekcja 21: Imperfectum (czas przeszły niedokonany) – ćwiczenia
Słowo się rzekło, uczymy się nowych czasów. Na pierwszy ogień poszedł czas przeszły niedokonany, czyli imperfectum. Teorię dotyczącą tego czasu poznaliście w poprzedniej lekcji. Teraz czas na ćwiczenia.
Formy imperfectum (czas przeszły niedokonany) trzeba dobrze zapamiętać i wyćwiczyć, aby potem nie mieć najmniejszych problemów z tłumaczeniem łacińskich tekstów. Ważne, żeby rozumieć różnicę między imperfectum a innymi czasami przeszłymi i dobrze je tłumaczyć. Poniższe ćwiczenia w zdobyciu tej umiejętności na pewno wam pomogą. Do dzieła!
Imperfectum - czas przeszły niedokonany - ćwiczenia
Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące Imperfectum – czas przeszły niedokonany.
Imperfectum (czas przeszły niedokonany) – objaśnienia do ćwiczeń
W powyższym zestawie znajdziecie kilka ćwiczeń, które pomogą wam opanować wszystkie formy imperfectum. Będziecie musieli tworzyć zarówno formy liczby pojedynczej, jak i mnogiej, formy strony czynnej, a także formy strony biernej. Przerobicie czas przeszły niedokonany na wszystkie możliwe sposoby. Bardzo ważne jest także, aby dobrze zapamiętać odmianę czasownika “esse” (być) w imperfectum. Wierzcie mi – to temat bardzo istotny, bo z doświadczenia wiem, że w przyszłości (po poznaniu innych czasach) formy te mogą się mylić z innymi, więc warto je solidnie opanować już teraz.
Jest jeszcze jedna rzecz, która może wam wydawać się trudna w powyższych ćwiczeniach. Chodzi o tłumaczenie z polskiego na łacinę. Część z was pewnie powie, że to do niczego nie potrzebne, bo przecież po łacinie nie będą mówić. Zgoda, ale na pewno takie ćwiczenie pozwoli wam lepiej opanować nowe formy. Zaufajcie mi – nic tak dobrze nie wpływa na dobre efekty w nauce łaciny jak choćby próba używania jej czynnie.
Imperfectum (czas przeszły niedokonany) i inne czasy
Jeśli już nie możecie doczekać się wiadomości o kolejnych czasach, polecam lekcję wprowadzającą do czasów łacińskich. Znajdziecie tam wstępne wiadomości dotyczące nie tylko imperfectum (czas przeszły niedokonany), lecz także innych czasów – zarówno przeszłych, jak i przyszłych. Zachęcam do lektury. Pozwoli wam ona wyrobić sobie pojęcie, jak ogólnie wygląda struktura czasów w języku łacińskim. Miłej lektury!
Wydaje mi się, że w ćwiczeniu 2 w 2 przykładzie w odpowiedzi jest błąd alb czegoś nie rozumiem…
Chyba powinno być praebebaris a nie preabebaris
Jasne, że tak! Dzięki za czujność i zwrócenie uwagi. Już poprawione :)