Lekcje 35 i 36: Deklinacja IV i V – ćwiczenia

Deklinacja IV i V łacina nie należy do tematów specjalnie trudnych. Co niestety (albo i stety) nie oznacza, że nie trzeba ich dobrze opanować, żeby radzić sobie później z tłumaczeniem starożytnych tekstów. Dlatego przed wami kilka ćwiczeń, które pomogą wam te tematy dobrze przyswoić. Wiadomości teoretyczne dotyczące deklinacji IV i V znajdziecie w poniższych wpisach:Lekcja 35: Bardzo prosta deklinacja IV
Lekcja 36: Deklinacja V i ostatnia. Naprawdę!

A teraz pora na ćwiczenia! Bawcie się dobrze!

Deklinacja IV i V- ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany rzeczowników IV i V deklinacji. Powodzenia!

Deklinacja IV i V – omówienie ćwiczeń

Pierwsze dwa ćwiczenia z dzisiejszego tematu “Deklinacja IV i V łacina” to zadania na opanowanie form deklinacji IV i V. W obu z nich musicie dopasować formy deklinacji IV lub V (zależnie od ćwiczenia) do opisu tej formy. Na przykład: do formy “res” trzeba dopasować odpowiadający jej opis “nominativus, liczba pojedyncza”.

W zadaniu trzecim musicie rozpoznać, do której deklinacji należy podany rzeczownik. Żeby nie było zbyt łatwo, formy podane są nie tylko w nominativie liczby pojedynczej. Aby rozwiązać ćwiczenie, musicie podać numer odpowiedniej deklinacji, wyrażając go cyfrą arabską.

Ćwiczenie 4 z tematu “Deklinacja IV i V” to znów rozpoznawanie i dopasowywanie form. Do rzeczowników IV i V deklinacji musicie dopasować odpowiednią formę rzeczownika “puella”. Uwaga – trzeba zachować ten sam przypadek i liczbę!

Ostatnie, 5 zadanie polega na dopasowaniu do form deklinacji IV i V odpowiedniej formy przymiotnika “pulcher, pulchra, pulchrum”. Trzeba być ostrożnym, uważnie patrzeć na liczbę, przypadek, ale także na rodzaj podanych przymiotników, żeby dobrze dopasować wszystkie formy!

I to by było na tyle. Przekonacie się, że po zrobieniu tych ćwiczeń deklinacja IV i V łacina nie będzie miała przed wami tajemnic. Przypomnę jeszcze tylko – najpierw opanujcie dobrze na pamięć same odmiany, a dopiero później róbcie ćwiczenia. taka forma nauki jest znacznie bardziej efektywna.

A teraz bierzcie się do pracy!


Który słownik łaciński wybrać? Sprawdź teraz!
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code