Lekcja 13: Orzeczenie imienne – ćwiczenia
Choć temat orzeczenia imiennego, o którym była mowa w lekcji “Orzeczenie imienne łacina” jest łatwy i przyjemny, nie oznacza to, że nie trzeba zrobić kilku ćwiczeń, by go dobrze opanować. Zawsze zrobienie nawet kilku prostych zadań pomaga zapamiętać wszystkie zasady lub zauważyć i rozwiać ewentualne wątpliwości.
Do sprawy należy podejść tak jak pan na zdjęciu powyżej. Z pełnym zaangażowaniem. W naukę i wykonywanie ćwiczeń trzeba włożyć sporo wysiłku – tak jak w ćwiczenia na siłowni. Ale jeśli chce się przypakowanym, nie ma wyjścia. Podobnie jest z nauką łaciny (i oczywiście innych języków obcych). Codzienne nauka i ćwiczenia, choć męczące, przynoszą efekty. Jeśli uczysz się z moim blogiem od początku, możesz porównać swoją wiedzę sprzed kilku miesięcy i teraz. Nie znałeś łaciny w ogóle, teraz potrafisz już tłumaczyć i tworzyć zdania. Jest różnica, prawda?
Orzeczenie imienne łacina
Wracając do zadań z tematu “Orzeczenie imienne łacina” – nie jest ich wiele, bo jak już mówiłem, temat jest moim zdaniem łatwy do opanowania. Poniżej znajdziesz trzy krótkie ćwiczenia. W każdym znajduje się kilka przykładowych zdań z użyciem orzeczenia imiennego. W pierwszym z nich będziesz musiał wstawić łącznik orzeczenia imiennego we właściwej formie, w drugim to samo będziesz musiał zrobić z orzecznikiem. Ostatnie ćwiczenie jest najtrudniejsze – trzeba będzie podane zdanie zamienić na liczbę przeciwną. Jestem jednak pewien, że mając w głowie wiedzę z lekcji “Orzeczenie imienne łacina” oraz wcześniejszych, dasz sobie świetnie radę!
Do dzieła!
Pozostaje mi już tylko pozostawić cię sam na sam z ćwiczeniami z tematu “Orzeczenie imienne łacina”. Zaparz sobie kawy, włącz muzykę (jeśli lubisz uczyć się przy muzyce) i zacznij się uczyć. Zrobienie ćwiczeń nie zajmie ci więcej niż pół godziny, a będziesz miał orzeczenie imienne w małym palcu. To ważne, bo wkrótce przechodzimy do poważnego i skomplikowanego tematu składni ACI. Wiadomość o orzeczeniu imiennym będą tam niezbędne. Powodzenia!
Orzeczenie imienne - ćwiczenia
Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!
Wydaje mi się, że w pytaniu 3 punkt 1 powinno być “Incola Poloniae bona est”. Nie rozumiem dlaczego podpowiada mi, że powinno być: “Incola Poloniae bonus est”. W rozumowaniu swoim uwzględniam, że rzeczownik: “incola” jest rodzaju żeńskiego, gdyż kończy się na literę a.
“Incola” to wyjątek. Odmienia się wg deklinacji I, ale ma rodzaj męski.
Wydaje mi się ,że w zadaniu 9 jest błąd.
Rosa pulchra EST Jest poprawne a mi w teście zaznaczyło że to błąd