Lekcja 10: Zaimki osobowy i zwrotny – ćwiczenia
Zaimki osobowe to niezwykle ważny temat. Pełnią tak istotną funkcję (zresztą jak w każdym języku), że bez nich w zasadzie nie da się przetłumaczyć żadnego, nawet najprostszego tekstu. Dlatego tak ważne jest, by je zapamiętać i umieć prawidłowo odmieniać, znać wszystkie formy i potrafić je interpretować w zależności od kontekstu.
Aby udało się wam opanować wszystkie łacińskie zaimki osobowe oraz zaimek zwrotny, proponuję gruntowne przerobienie wszystkich zaproponowanych przeze mnie ćwiczeń. Jak zwykle znajdziecie tu ćwiczenia, w których trzeba będzie podać wymagane formy czy zamienić je na liczbę przeciwną. Z każdą kolejną lekcją będzie się jednak pojawiać coraz więcej ćwiczeń na tłumaczenie zdań. W końcu o to przecież nam chodzi – żeby jak najszybciej przejść do tłumaczenia tekstów. Nie uczymy się dla samej nauki. Chcemy rozumieć. Dlatego do omówienia pozostaje nam jeszcze jedna kwestia.
Łacina zaimki osobowe z przyimkiem “cum”
W niniejszej lekcji (Łacina zaimki osobowe i zwrotne – ćwiczenia) znajdziecie ćwiczenie, w którym trzeba będzie połączyć zaimki osobowe i zaimek zwrotny z przyimkiem “cum”, który oznacza “z” (choć ma o wiele więcej znaczeń, o czym przekonacie się za jakiś czas). Aby wyrazić myśl “z kimś, z czymś”, przyimek “cum” należy połączyć z odpowiednią formą rzeczownika, przymiotnika, zaimka lub innej części mowy w ablativie. O ile w przypadku innych części mowy powiemy po prostu np. “cum puella” (z dziewczyną), nieco inaczej wygląda to z zaimkami. “Cum” przykleja się na końcu zaimka w ablativie, tworząc jeden wyraz: “mecum”, “tecum”, “secum”, “nobiscum” i “vobiscum”. Proste, ale trzeba zapamiętać.
Łacina zaimki osobowe z przyimkiem “de”
W ćwiczeniach pojawia się także przyimek “de” oznaczający “o”, również łączy się on z ablativem. “O dziewczynie” powiemy więc “De puella”. Tak samo jest w przypadku zaimków osobowych i zwrotnego, tutaj nie ma już wyjątku. Powiemy więc “De me”, “De te” i tak dalej.
Jeśli jeszcze mało wam teorii, obejrzyjcie poniższy film, w którym wszystko wyjaśnione jest raz jeszcze. Zaraz potem zapraszam do wykonania wszystkich ćwiczeń (Łacina zaimki osobowe i zwrotny – ćwiczenia). Powodzenia!
Łacina zaimki osobowe i zwrotny – wideo
Łacina zaimki osobowe i zwrotny - ćwiczenia
Podsumowanie quizu
0 z 9 pytań ukończone
Pytania:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
Informacja
Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
Wyniki
Twój czas:
Czas się skończył
Kategorie
- Nieskategoryzowany 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- Udzielono odpowiedzi
- Do sprawdzenia
-
Pytań 1 z 9
1. Pytanie
Odpowiedniemu zaimkowi osobowemu w liczbie pojedynczej przyporządkuj odpowiadającą mu formę zaimka w liczbie mnogiej.
Sortuj elementy
- Nos
- Vobis
- Nobis
- Vestri
- Nostri
-
Ego
-
Tibi
-
Me
-
Tui
-
Mei
-
Pytań 2 z 9
2. Pytanie
Podaj zaimek w wymaganym przypadku.
- Nos - dativus - (nobis) Ego - genetivus - (mei) Tu - ablativus - (te) Tu - accusativus - (te) Nos - ablativus - (nobis) Vos - accusativus - (vos) Ego - accusativus - (me) Tu - genetivus - (tui)
-
Pytań 3 z 9
3. Pytanie
Odpowiedz na pytania odpowiednią formą zaimka w nawiasie.
- Quem vides? (Vos) - (vos) Cui fabulam narrat? (Nos) - (nobis) De quo narramus? (Ego) - De (me) Quem laudant? (Tu) - (te)
-
Pytań 4 z 9
4. Pytanie
Która z podanych form nie jest formą genetivu od zaimka “nos”?
-
Pytań 5 z 9
5. Pytanie
Która z podanych form nie jest formą genetivu od zaimka “vos”?
-
Pytań 6 z 9
6. Pytanie
Przetłumacz na łacinę.
- Myję się - (lavo me) Myjesz się - (lavas te) Myjemy się - (lavamus nos) Myjecie się - (lavatis vos) Myje się - (lavat se) Myją się - (lavant se)
-
Pytań 7 z 9
7. Pytanie
Zaimek w nawiasie wstaw we właściwej formie.
- Polonia (tu) nota est? - (tibi) Noli (nos) credere! - (nobis) Scribite (nos) epistulam - (nobis) Puella de (ego) nihil dicit. - (me) Nescio (tu). - (te)
-
Pytań 8 z 9
8. Pytanie
Podaj formę wymaganego przypadka zaimka zwrotnego.
- Accusativus - (se) Genetivus - (sui) Ablativus - (se) Dativus - (sibi)
-
Pytań 9 z 9
9. Pytanie
Przyporządkuj polskim wyrażeniom łacińską formę.
Sortuj elementy
- tecum
- mecum
- vobiscum
- nobiscum
- secum
-
Z tobą
-
Ze mną
-
Z wami
-
Z nami
-
Ze sobą
Wszystkie słowa występujące w ćwiczeniach znajdziecie w moim słowniku łacińskim.
Jeśli znajdziecie jakieś błędy lub coś będzie niejasne, piszcie koniecznie!
Photo credit: Following Hadrian / Foter /CC BY-SA
Tak jest w wielu językach, np. w niemieckim. Po prostu zamiast mówić zwyczajnie się, odmieniasz je i mówisz kogo myjesz, ale po polsku nie tłumaczymy dosłownie, bo to by nie miało sensu
zadanie 1: albo zgłupiałam, albo jest błąd. Tibi to dativus, więc powinno mu odpowiadać vobis. taką dałam odpowiedź i widzę że jest błędna? dalej, Tui (genetivus) – w l.mn powinno więc być vestri, tymczasem też oznaczono jako błędną?
Tez tak mi się wydaje. TIBI – VOBIS, TUI – VESTRI
Nie rozumiem za bardzo o co tu chodzi, jak można napisać ,, myję się ,, przetłumaczyć na lavo me -> to znaczy ,,myje mnie” jak to logika ??
W siódmym pytaniu jest zdanie “Nescio te”, ale nescio to znaczy dosłownie “nie wiem”, więc dlaczego jest tam zaimek osobowy dla drugiej osoby? Co znaczy to zdanie?
Hej, a ja nie rozumiem zdania 1. z ćwiczenia 7: Polonia (tu) nota est?
Czy to oznacza: czy Polska jest twoim znakiem?
Nie. To oznacza: “Czy Polska jest ci znana?”.
Czy mógłbyś dopisywać do zdań ich poprawne tłumaczenie? Byłoby to bardzo pomocne !
Nie bardzo rozumiem znaczenia zdania: Noli vobis Credere! czy to znaczy Nie wierz im ? A zdanie Scribite nobis epistulam ? Czemu tryb rozkazujący jest użyty w pytaniu ?
Łukasz, dziękuję, że zwróciłeś na to uwagę. To oczywiście błędy, które już poprawiłem W zdaniu 1 powinno być “nobis”, w drugim nie powinno być znaku zapytania.
Bardzo przydatny wpis