Lekcja 14: Accusativus cum infinitivo (ACI) – ćwiczenia

ACI to temat bardzo ważny. Składnię tę trzeba bardzo dobrze opanować, ponieważ występuje ona bardzo często w tekstach antycznych. Powiem nawet więcej – występuje non stop. Ręczę, że w każdym utworze napisanym po łacinie występuje dziesiątki, setki czy nawet tysiące razy (oczywiście w zależności od długości dzieła). Dlatego opanowanie tematu “ACI łacina” jest kluczowe dla poznania tego języka. Bez tego nie będziecie w stanie czytać ze zrozumieniem łacińskich tekstów. Nie mówiąc o tych z was, którzy w przyszłości planują sami coś po łacinie pisać lub mówić.



ACI łacina – ćwiczenia

Teorię, jak tworzyć, tłumaczyć i rozumieć składnię ACI przedstawiłem w poprzedniej lekcji (ACI łacina – kliknij tutaj, aby przeczytać). Teraz przyszła pora, aby poznaną wiedzę utrwalić za pomocą ćwiczeń. Jest ich w niniejszej lekcji dość sporo, ale temat też na to zasługuje. W największej części poniższe ćwiczenia polegają na przekształcaniu zdań prostych na zdania z użyciem składni ACI z użyciem wybranych czasowników rządzących. Znajdą się też dwa ćwiczenia teoretyczne – tzn. trzeba wskazać poprawną (lub niepoprawną) wersję zdania przekształconego na składnię ACI. Ostatnie ćwiczenie to niespodzianka – tłumaczenie zdań z polskiego na łacinę. Bardzo jestem ciekawy waszych wrażeń – jak sobie z tym ćwiczeniem poradziliście. Wszystkie uwagi – merytoryczne i techniczne mile widziane. Piszcie w komentarzach!

Powodzenia!

Tyle ode mnie tytułem wprowadzenia. Czas na to, żebyście zaparzyli sobie mocną kawę, odpalili komputer (jak na załączonym obrazku tytułowym do niniejszej lekcji “ACI łacina”) i zaczęli robić zadania. Najpierw opanujcie teorię (znajdziecie ją TUTAJ), potem róbcie ćwiczenia i na koniec cieszcie się ze znajomości ACI. Obiecuję – nic nie sprawia takiej satysfakcji, jak czytanie ze zrozumieniem i tłumaczenie łacińskich tekstów. Znajomość tematu “ACI łacina” taką możliwość daje. Uczcie się i przy okazji dobrze się bawcie! A potem będziecie mówić, jak Rzymianin w tym filmie :)




ACI łacina - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!


Wszystkie słowa występujące w ćwiczeniach znajdziecie w moim słowniku łacińskim.

Jeśli znajdziecie jakieś błędy lub coś będzie niejasne, piszcie koniecznie!

Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU, GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

11 komentarzy do “Lekcja 14: Accusativus cum infinitivo (ACI) – ćwiczenia

  • 07/02/2022 o 09:02
    Permalink

    Mam pytanie. W jaki sposób powinnam rozwiązać pierwszy podpunkt w 1. zadaniu? Próbowałam kilka razy i nie udało mi się nic wymyślić. Domyślam się, że trzeba użyć zaimka nos ale co z resztą?

    Odpowiedz
  • 21/05/2017 o 19:48
    Permalink

    Czy w pytaniu 3 punkt 2 mogłoby być “Scio se nihil scire”? W podpowiedzi widzę: “Scio me nihil scire”. Pytam dlatego, że wydaje mi się, że te dwa zdania mają ten sam podmiot.

    Odpowiedz
    • 21/05/2017 o 22:03
      Permalink

      Ale zaimka “Se” używa się tylko dla 3. osoby. Jeśli podmiot ma być w pierwszej, musi być “me”.

      Odpowiedz
  • 14/12/2016 o 09:40
    Permalink

    Dlaczego “non scholae sed vitae discimus” oznacza, że uczymy się nie dla szkoły lecz dla życia, a nie “uczymy się nie szkoły lecz życia” (bez tych “dla”)?

    Odpowiedz
    • 14/12/2016 o 22:36
      Permalink

      Ponieważ został w tym zdaniu użyty dativus, który wyraża taką myśl. Gdybyśmy mieli uczyć się nie szkoły, a życia, byłby accusativus.

      Odpowiedz
      • 16/12/2016 o 10:38
        Permalink

        Dlaczego byłby accusativus a nie genitivus (po polsku uczyć się czego? a nie co?)?

        Dziękuję, że udziela Pan odpowiedzi na pytania, bardzo to doceniam.

        Odpowiedz
        • 18/12/2016 o 09:57
          Permalink

          Nie zawsze w łacinie używamy tych samych przypadków co w polszczyźnie. Najczęściej dopełnienie łacińskie stoi w accusativie.

          Odpowiedz
  • 26/04/2016 o 23:01
    Permalink

    mam pytanie. Co to znaczy honesti. Bo nie ma tego w słowniku

    Odpowiedz
  • 30/06/2015 o 18:30
    Permalink

    W drugim ćwiczeniu jest literówka – “senteNtiam” ;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code