Lekcja 38: Czas przeszły perfectum – ćwiczenia

Przed wami ćwiczenia z tematu “Łacina czas przeszły”, czyli krótko mówiąc, ćwiczenia z perfectum. Temat jest dość zawiły, pojawiło się w nim wiele nowych wiadomości i form. Dlatego zanim zaczniecie rozwiązywać ćwiczenia, przypomnijcie sobie wiadomości teoretyczne.



Lekcja 38: Perfectum (czas przeszły dokonany)

Jak już wspomniałem, temat “Łacina czas przeszły” jest dość rozległy, dlatego trzeba zrobić ćwiczenia, żeby wszystko dobrze poukładało wam się w głowach. Przypominam o naczelnej, panującej tu zasadzie. Najpierw należy opanować na pamięć teorię, a dopiero potem rozwiązywać ćwiczenia. Taki sposób zapewni wam większą efektywność nauki. 

Czas na ćwiczenia. Znajdziecie je poniżej, a pod nimi jak zwykle krótkie ich omówienie.

Łacina czas przeszły dokonany - perfectum

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!

Łacina czas przeszły – omówienie ćwiczeń

W ćwiczeniach z tematu “Łacina czas przeszły” znajdziecie rozmaite zadania, które pomogą wam opanować to zagadnienie. Przede wszystkim będą to ćwiczenia, dzięki którym nauczycie się tworzyć i odmieniać formy perfectum. Uwaga! Formy trzeba będzie tworzyć zarówno w stronie czynnej, jak i w stronie biernej. Dlatego warto pamiętać zasady dotyczące tworzenia i użycia participium perfecti passivi.

Znajomość zarówno strony czynnej, jak i strony biernej to bardzo ważne zagadnienie w przypadku tematu “Łacina czas przeszły”. Dlatego poświęcone mu jest nieco więcej miejsca w powyższym zestawie ćwiczeń. Będziecie musieli się trochę napracować przy rozpoznawaniu form czynnych i biernych oraz przy ich zamienianiu z jednej strony na drugą. Pamiętajcie jednak, że ten wysiłek się opłaca. Przecież u łacińskich autorów, których chcecie czytać, będą pojawiać się wszystkie możliwe formy. Warto je więc dobrze opanować.

Pamiętajcie o tym, że w perfectum (łacina czas przeszły) także istnieją formy (tym razem regularne!) od czasownika “sum, esse”, czyli po polsku “być”. Znajdzie się jedno ćwiczenie, w którym odpowiednie formy tego czasownika będziecie musieli utworzyć. 

A teraz bierzcie się do pracy! Życzę owocnej nauki i dobrej zabawy!


Który słownik łaciński wybrać? Sprawdź teraz!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code