Lekcje 26-29: Deklinacja III – ćwiczenia

Z dumą mogę powiedzieć, że zakończyliśmy już teoretyczną część lekcji dotyczącą 3. deklinacji. Złożyło się na nią kilka tematów, które – zanim przejdziemy do ćwiczeń, warto sobie przypomnieć. Oto one:



  1. Deklinacja 3: typ spółgłoskowy
  2. Deklinacja 3: typ samogłoskowy
  3. Deklinacja 3: typ mieszany
  4. Deklinacja 3: przymiotniki

Jeśli dobrze opanowaliście przedstawiony w tych lekcjach materiał, pora przejść do tematu “Łacina 3 deklinacja ćwiczenia”. Jak przystało na tak skomplikowany i zaawansowany temat, ćwiczeń jest dość sporo, bo aż 5. Trzeba się w nich wykazać znajomością odmian wszystkich typów deklinacji 3, umieć przyporządkować rzeczowniki do poszczególnych typów odmian oraz umieć rozpoznawać, tworzyć i odmieniać przymiotniki. Zapraszam! Przed wami “Łacina 3 deklinacja ćwiczenia”.


Łacina 3 deklinacja ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!


Łacina 3 deklinacja ćwiczenia – objaśnienia

Jak już wspomniałem, w niniejszym zestawie ćwiczeń znajduje się pięć zadań. W pierwszym z nich należy do odpowiedniego typu deklinacji 3 przyporządkować rzeczownik, który się według tego typu odmienia. W kolejnym ćwiczeniu należy podać ablativus liczby pojedynczej od wskazanych przymiotników, a w ćwiczeniu 3 – genetivus liczby mnogiej. Nikogo to chyba nie dziwi, zważywszy na “newralgiczność” właśnie tych form dla całej trzeciej deklinacji oraz ustalania typów jej odmian.

Czwarte ćwiczenie to grupowanie w pary rzeczowników stojących w tym samym przypadku oraz posiadających tę samą liczbę. Ostatnie ćwiczenie dotyczy przymiotników 3. deklinacji. Mianowicie należy w nim przyporządkować rzeczownikom odpowiadające im przymiotniki.

Tradycyjnie napiszę jeszcze, dlaczego warto robić ćwiczenia z łaciny, w tym także ćwiczenia z tematu “Łacina 3 deklinacja ćwiczenia”. Po co uczymy się łaciny? Wiadomo, że po to, żeby po łacinie mówić, ale żeby po łacinie czytać. Aby szło nam to w miarę bezboleśnie, tzn. żebyśmy nie spędzali nad każdą formą piętnastu minut, żeby rozszyfrować, co to za jedna, musimy je dobrze znać. Wierzcie mi, nic wam tak nie wtłoczy do głowy znajomości form i łaciny, jak ćwiczenia. Nieraz żmudne, nieraz trudne, nieraz nudne. Rozumiem, że nie chce ich się robić – jest to jednak najskuteczniejsza metoda przygotowania do lektury Cycerona i Cezara. Powodzenia!


Wszystkie słowa z ćwiczeń znajdziesz w słowniku łacińskim.
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code