Lekcja 11: Deklinacja II – ćwiczenia
W lekcji 11 poznaliście wszystkie zasady odmiany rzeczowników deklinacji II. Przypomnę, że wg tego typu odmieniają się zarówno rzeczowniki rodzaju męskiego (zakończone na -us i na -er), jak i rzeczowniki rodzaju nijakiego (zakończone na -um). Teraz przyszła pora, by sprawdzić, jak dobrze zapamiętaliście wszystkie wiadomości dotyczące deklinacji II i wyćwiczyć nowo nabyte umiejętności odmiany.
Deklinacja II łacina – ćwiczenia
Tradycyjnie w zestawie ćwiczeń “Deklinacja II łacina” znajdziecie zadania na tworzenie form (uwaga! znajdują się tu nie tylko rzeczowniki deklinacji II, ale też I – ale te już doskonale znacie i potraficie odmieniać), ćwiczenia, w których w zdaniach trzeba wstawić rzeczownik w odpowiedniej formie oraz zamienić całe zdanie na liczbę przeciwną, dokonując wszystkich niezbędnych zmian w zdaniu. Znajdzie się tu także pytanie dotyczące wiadomości teoretycznych z lekcji teoretycznej o deklinacji II, dotyczące rodzaju nijakiego. Porusza ono bardzo ważną kwestię, którą trzeba zapamiętać – warto na to zwrócić uwagę. Mowa oczywiście o tym, w jakich przypadkach forma rodzaju nijakiego wygląda identycznie. Na pewno pamiętacie z lekcji, ale warto szczególnie to zaznaczyć.
Pamiętajcie, zanim zabierzecie się do wykonywania ćwiczeń “Deklinacja II łacina”, najpierw opanujcie wiadomości teoretyczne – czyli po prostu nauczcie się odmieniać przez przypadki rzeczowniki deklinacji II (w rodzaju męskim i nijakim). To bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób – wykonując ćwiczenia z pamięci, a nie zerkając cały czas na ściągawkę z odmian – osiągnięcie sukces. Jeśli zastosujecie się do tej zasady, szybko opanujecie materiał i będzie można przejść dalej. Obiecuję, że już niedługo czekają nas bardzo interesujące tematy z tłumaczenia i tworzenia zdań. Na pewno nie będziecie się nudzić. Róbcie ćwiczenia, a będzie odmieniać tak szybko i sprawnie, jak w tym filmie :)
Nie ma na co czekać, zabierajcie się za ćwiczenia z tematu “Deklinacja II ćwiczenia”. Do dzieła, powodzenia!
Deklinacja II łacina - ćwiczenia
Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące odmiany czasowników koniugacji I i II w czasie teraźniejszym. Powodzenia!
Podane formy podstawowe rzeczownika „nidus, i” byłyby bardziej poprawne i czytelne w następującej wersji: „nidus, -i”
Musiał być to jednorazowy problem. Po odświeżeniu strony wszystko jest w jak największym porządku!
W drugim zadaniu jest chyba błąd, mianowicie gdy dopasowuję formę “libri” do mianownika oraz “librorum” do dopełniacza, system wyłapuje to jako błąd, sugerując, że powinienem te formy zamienić miejscami. Natomiast lekcja teoretyczna podpowiada mi, że to ja mam rację. Wobec czego proszę o rozjaśnienie, jak to w końcu jest.
Dziękuję z góry i pozdrawiam serdecznie!