Łacińskie sentencje o miłości

Gdybym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.

Ten cytat z „Hymnu o miłości” znają chyba wszyscy. I choć św. Paweł napisał go po grecku, warto poznać również tę sentencje o miłości w łacińskiej wersji.Et si habuero prophetiam et noverim mysteria omnia et omnem scientiam, et si habuero omnem fidem, ita ut montes transferam, caritatem autem non habuero, nihil sum.

Sentencje o miłości w łacinie

Powyższy cytat to z pewnością jedna z najpiękniejszych myśli o miłości, ale języki klasyczne (oczywiście tutaj skupimy się na łacinie) pełne są nie mniej znanych i tak samo trafnych zdań. Rzymianie (a odziedziczyli to po nich także np. Włosi) kochali mocno i z ogromną pasją. Znali się na tym jak mało kto. To przecież w Rzymie powstały najpiękniejsze miłosne elegie czy Owidiańskie dzieło „Ars amandi” (Sztuka kochania). To niewysychające źródło, z którego cały czas czerpać możemy sentencje o miłości.

Sentencje o miłości dziś

Dzieła te wytrzymały próbę czasu i przetrwały do dziś. Miłość napędza świat, wszyscy jej pragniemy, wszyscy chcemy kochać i być kochani. To pewnie jest powód, dla którego ciągle chcemy sięgać do autorów, którzy tak pięknie i trafnie potrafili miłość opisywać. Dlatego i ja postanowiłem przybliżyć Wam tematykę miłości w łacińskim wydaniu. Mam nadzieję, że atrakcyjnym. Poniżej znajdziecie galerię „Sentencje o miłości” stworzoną z ukazujących się regularnie na mojej stronie i Facebooku sentencji w graficznej formie.

Sentencje o miłości – galeria

Sentencje o miłości – wideo

Jeśli ktoś woli oglądać filmy, poniżej wideo zmontowane z tych samych sentencji. Przy okazji zachęcam do subskrybowania kanału Łaciny globalnie na YouTube. Obiecuję, że regularnie będą się tam pojawiać kolejne sentencje o miłości i nie tylko.Quiz

Jeśli już poznaliście wszystkie sentencje o miłości, sprawdźcie, ile z nich i jak dobrze udało Wam się zapamiętać. Rozwiążcie quiz i chwalcie się wynikami w komentarzach!

Sentencje o miłości - quiz

Jak dobrze znasz łacińskie sentencje o miłości? Sprawdź się!


Cytaty i sentencje  o miłości po łacinie możecie znaleźć również, korzystając z praktycznej wyszukiwarki.


Jeden komentarz dotyczący

  • 17/11/2016 at 23:31
    Permalink

    quiz 100% zanim przeczytalem te sentencje. wystarcza 2 slowka na krzyz z polskiego/historii w szkole sredniej i troche wyobrazni :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code