Lekcja 32: Złożenia z “esse” – ćwiczenia

Tradycyjnie po każdym temacie (w tym wypadku były to złożenia z sum, esse) następuje seria ćwiczeń. Nie ma ich tym razem dużo, nie są też trudne, bo sam temat należy raczej do łatwych. Zapraszam do zrobienia zadań. Jak zwykle pod nimi kilka słów objaśnień.



Złożenia z sum, esse - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pomogą ci zapamiętać wszystkie reguły dotyczące złożeń z czasownikiem sum, esse.



Złożenia z sum, esse – objaśnienia

Ponieważ poza dwoma czasownikami (“possum, posse” oraz “prosum, prodesse”) odmiana złożeń z sum, esse jest regularna i trzeba jedynie opanować znaczenie poszczególnych wyrazów, postanowiłem, że powyższe ćwiczenia będą dotyczyły jedynie dwóch wspomnianych czasowników.

Ich znaczenie na pewno już opanowaliście. Czasownik “possum, posse” oznacza “móc”, zaś czasownik “prosum, prodesse” oznacza “pomagać”. Nie znaczenie sprawia tutaj jednak największy kłopot, tylko nieregularne formy, które trzeba opanować. Wierzcie mi, nic wam nie pomoże w tym tak jak ćwiczenia. Zwłaszcza jeśli zastosujecie się do moich rad i najpierw opanujecie cały materiał z lekcji teoretycznej na pamięć (złożenia z sum, esse), a dopiero potem zabierzecie się za zadania. Wszystko wtedy lepiej wam się utrwali w głowie.

Jakie więc ćwiczenia czekają na was z tematu “Złożenia z dum, esse”? Najpierw będzie to ćwiczenie na znaczenie słów – odpowiednim formom łacińskim trzeba będzie przyporządkować ich formy polskie. Kolejne ćwiczenie będzie nieco trudniejsze, bo trzeba będzie uzupełnić zdania odpowiednimi formami wspomnianych czasowników. To ćwiczenie pomoże wam w nauce najbardziej.

Na koniec dwa ćwiczenia na rozpoznawanie i tworzenie form czasowników “possum, posse” oraz “prosum, prodesse” w innych czasach niż praesens, a mianowicie imperfectum i futurum I. Formy te tworzy się co prawda bardzo łatwo i regularnie, ale mimo wszystko trzeba o nich pamiętać, żeby potem nie zrobić gdzieś nieoczekiwanego błędu.

Na koniec pozostaje mi tylko życzyć miłej nauki i dużo zabawy w rozwiązywaniu ćwiczeń z tematu “Złożenia z sum, esse”!


Ucz się także greki z blogiem Greka globalnie
Oglądaj filmy o łacinie i starożytności na YouTube!
Śledź Łacinę globalnie na FACEBOOKU,GOOGLE+PINTERESTINSTAGRAM

2 komentarze do “Lekcja 32: Złożenia z “esse” – ćwiczenia

  • 09/03/2017 o 14:29
    Permalink

    Wydaje mi się, że w pyt. 2 pkt 5 jest błąd – tu nobis prodest, zamiast prodes.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code