Co wydarzyło się w Pompejach?

Co wydarzyło się w Pompejach? Takie pytanie zadają sobie w ostatnich dniach tysiące ludzi. Wszystko za sprawą indonezyjskiej wyspy Bali i wulkanu Agung. Otóż przebudził się on po 50 latach i znów stanowi zagrożenie dla mieszkańców Bali. Z obawy przed wybuchem ewakuowano z Bali ponad 50 tysięcy mieszkańców. Wyspę tę nazywa się teraz drugimi Pompejami. Ale tak naprawdę co wydarzyło się w Pompejach? Czy ta nazwa jest uzasadniona?



Gdzie leżą Pompeje?

Pompeje to starożytne miasto położone w odległości około 20 km od Neapolu (Kampania – jedna z najpiękniejszych krain dzisiejszych Włoch, zdecydowanie warta zobaczenia), u podnóża wulkanu Wezuwiusza. I to właśnie z tą górą od samego początku związana jest historia Pompejów, które powstały na stoku wzniesienia utworzonego przez lawę. Tam bardzo się rozwinęły, stały się perłą starożytnego Rzymu. Również z Wezuwiuszem związana jest historia zagłady Pompejów.

Co wydarzyło się w Pompejach?

24 sierpnia 79 roku naszej ery erupcja Wezuwiusza całkowicie “zabiła” Pompeje. Celowo nie używam słowa “zniszczyła”, bo to nieprawda. Pompeje w dużej mierze przetrwały. Nie zalała ich bowiem lawa z wulkanu, ale zostały one przysypane grubą warstwą (ok. 5-6 metrów) wulkanicznego pyłu. Erupcja trwała przez 3 dni. Dlatego Pompeje są tak doskonałym świadectwem minionej historii. Pod warstwą popiołu przetrwały bowiem budynki, ulicy, słowem, całe miasto – i to w świetnym stanie.

Zobacz zdjęcia:



Pompeje to kopalnia wiedzy o starożytności. Zachowały się tam bowiem także napisy na ścianach, co jest świetnym świadectwem mentalności mieszkańców Pompejów. Archeologom udało się również stworzyć odlewy ciał ludzi, których wybuch zaskoczył podczas codziennych czynności. Odlewy te są świadectwem tego, co wydarzyło się w Pompejach. A miał tam miejsce jeden z największych dramatów starożytnego świata. W ciągu jednego dnia z powierzchni ziemi zniknęło całe miasto. Zresztą nie tylko jedno.

Czy wulkan zniszczył tylko Pompeje?

Nie! Wezuwiusz zniszczył również położone niedaleko Pompejów miasto Herkulaum (Ercolano), a także Stabie i Oplontis (gdzie do dziś można zwiedzać świetnie zachowaną willę cesarzowej Poppei). Najbardziej znane obok Pompejów jest jednak Herkulanum. Oczywiście dlatego, że jest również świetnie zachowane. Jednak to, co wydarzyło się w Pompejach, wyglądało nieco inaczej niż to, co spotkało Herkulanum.

To drugie miasto przykryła bowiem warstwa błota i mułu wyrzuconego przez Wezuwiusza razem z lawą. Dlatego jest nieco gorzej zachowane niż Pompeje. Ale i tu możemy stać się świadkami dramatów. Odnaleziono tu bowiem kości ludzi ukrytych w dokach portu – ewidentnie próbowali uciekać przed zagładą do morza. Niestety, nie udało się im.

Zobacz zdjęcia:

Czy to, co wydarzyło się w Pompejach, powtórzy się?

Czy to, co wydarzyło się w Pompejach, wydarzy się również na Bali? Raczej nie. Dzięki dużo większej wiedzy dzisiejszych naukowców można było ewakuować ludzi. Raczej też nie ulegnie zniszczeniu tak duże miasto. Jednak to, co wydarzyło się w Pompejach, pozostaje przestroga dla ludzkości do dziś.


Dlaczego warto zwiedzić Pompeje? Czytaj teraz!

Potrzebny ci psalm na dziś? Znajdziesz go tutaj!

Śledź łacinę na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code