Tłumacz łacińsko-polski online. Który wybrać?

Idealny tłumacz łacińsko-polski to narzędzie, które po wpisaniu tekstu łacińskiego sprawnie (i dość poprawnie) przetłumaczy go na łacinę. Jest to co prawda pójście na łatwiznę, bop uważam, że łaciny należy się uczyć, a do tłumaczeń używać słowników. No ale nikt z nas nie jest święty – wiemy, że zdarzają się sytuacje, kiedy po prostu trzeba szybko i sprawnie jakiś tekścik przetłumaczyć. Wtedy wszyscy zaczynają myśleć: a jest może coś takiego jak tłumacz łacińsko-polski?I tu niestety muszę was trochę zmartwić – takie idealne narzędzie nie istnieje. Poniżej znajdziecie opis kilku z nich, które udało mi się wyszperać w internecie, aczkolwiek muszę przyznać, że żaden z tych tłumaczy nie spełnił moich oczekiwań. Ale zobaczcie sami.

Tłumacz łacińsko-polski Google

Tłumacz Google to znane chyba każdemu narzędzie. O ile świetnie radzi sobie z tłumaczeniem współczesnych, żywych języków na polski (nie wspominając o angielskim – tutaj sprawdza się genialnie), to z łaciną są już problemy. Pojedyncze słowa Google tłumaczy poprawnie, niestety ze zdań (nie wspominając o dłuższych tekstach) wychodzi już tylko bełkot.

Tłumacz łaciński Google znajdziecie tutaj: https://translate.google.com/?sl=la&tl=plTłumacz łacińsko-polski Google
Tłumacz łacińsko-polski Google
Tłumacz łacińsko-polski Yandex

Yandex to odpowiednik Google’a na rynku rosyjskim. Jego narzędzia są tak samo dobre, a czasami nawet przewyższają te amerykańskie. Niestety nie sprawdza się to w przypadku tłumacza łacińskiego. Można mu postawić te same zarzuty – pojedyncze słowa tłumaczone są poprawnie. Niestety zdania wypadają bardzo słabo. Szkoda.

Tłumacz łaciński Yandex znajdziecie tutaj: https://translate.yandex.com/?lang=la-pl

Tłumacz łacińsko-polski Yandex
Tłumacz łacińsko-polski Yandex
Inne tłumacze

Inne tłumacze łacińskie działają podobnie. Zresztą w dużej mierze bazują na silnikach stworzonych na potrzeby Google i Yandexa. Jeśli chodzi o tłumacze z łaciny na polski, dużo więcej nie znajdziecie.

Warto jednak poszperać i poszukać tłumaczy z łaciny na inne języki. Ja przejrzałem te angielskie i włoskie, ale na pewno jest ich więcej, praktycznie w każdym współczesnym języku. Poniżej przykładowe znaleziska:

http://www.free-online-translation.com – tłumacz z łaciny na kilka języków

http://www.webtran.it/latin/a-italiano – tłumacz z łaciny na włoski

Niestety żaden z nich nie tłumaczy dobrze. pojedyncze słowa – ok, zdania – bardzo źle. Niestety (a może i stety) – łaciny trzeba się uczyć. Ze swojej strony zupełnie szczerze polecam słowniki.

Jaki słownik wybrać? Sprawdź w tym artykule!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code