Łacina globalnie, czyli o mnie i łacinie

Ja i łacina

Jestem filologiem klasycznym, choć droga do tego, by móc się tak nazywać, była dość kręta. Moją przygodę z łaciną zacząłem późno. Po maturze trafiłem – trochę przypadkiem – na studia historyczne, gdzie obowiązywał mnie lektorat łaciny. Po kilku miesiącach studiów zorientowałem się, że jest to przedmiot, któremu poświęcam najwięcej czasu i który sprawia mi najwięcej przyjemności i satysfakcji. Nie zastanawiałem się długo, porzuciłem historię i zacząłem studia na filologii klasycznej. Trwały one długo, po drodze wziąłem urlop dziekański, po to by móc spędzić trzy piękne miesiące na stypendium w Rzymie. Wyjazd ten, zetknięcie z „żywą” kulturą antyczną i łaciną, tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że wybrałem dobrze.Łacina globalnie

Studia studiami, a życie toczy się dalej. Ułożyło się tak, że zawodowo zająłem się zupełnie czym innym. Razem z przyjaciółmi przetłumaczyliśmy książkę z łaciny na polski, sam stworzyłem też inną publikację, jednak z roku na rok łaciny w moim życiu było coraz mniej. Nie mogłem pogodzić się z takim stanem rzeczy i stąd wziął się pomysł na stworzenie niniejszego bloga. Na jego istnieniu zyskać mogą wszyscy. Z jednej strony ja mam kontakt z łaciną, z którą spędziłem najpiękniejsze (dotychczas) lata życia i która daje mi poczucie zajmowania się w życiu czymś wyższym, bardziej wartościowym niż tylko praca. Z drugiej czytelnicy mogą otrzymać podręcznik internetowy z ćwiczeniami, z którego będą mogli uczyć się sami, systematycznie i dobrze. Wydaje mi się, że czegoś takiego w polskim internecie jeszcze nie ma.

Uczmy się razem łaciny!

Zapraszam do lektury, zapraszam do wspólnej nauki. Mam nadzieję, że spędzimy razem dużo i uda mi się Wam pokazać, że łacina nie jest straszna – przeciwnie, jest piękna i choćby dlatego warto się jej uczyć. Liczę na to, że za jakiś czas razem będziemy czytać dzieła Cycerona.
Więcej o moim pierwszym spotkaniu z łaciną przeczytasz w tekście „Requiem, czyli pierwsze spotkanie z łaciną„.


 

27 komentarzy dotyczących “Łacina globalnie, czyli o mnie i łacinie

 • 13/11/2018 at 07:59
  Permalink

  Serdecznie dziękuję za ów blog, jest napisany w sposób prosty i bardzo zrozumiały, co tylko świadczy najlepiej o jego Autorze! Z ogromną satysfakcją człowiek może sie uczyć tego pięknego języka sam dzięki Panu!
  Jeszcze raz serdecznie dziękuje.

  Odpowiedz
 • 25/10/2018 at 23:19
  Permalink

  Bardzo cieszę się, że trafiłam na ten blog. Podręcznik jest świetny i widać, że włożono w niego sporo pracy. Czy istnieje możliwość wsparcia Twojej pracy w ramach fundrisingu ? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 26/10/2018 at 18:28
   Permalink

   Bardzo dziękuję za miłe słowa. W ramach fundrisingu nie zbieram żadnych pieniędzy, ale może jest to jakiś pomysł :)

   Odpowiedz
 • 02/10/2018 at 20:09
  Permalink

  Dzień dobry,
  Piękna ta strona… i mam nadzieję, że znajdę tu pomoc, której potrzebuję. Zastanawiałam się ostatnio nad projektem pieczątki, którą mogłabym opieczętowywać swoje książki i chciałabym wykorzystać Petrarkowe „Libris satiari nequeo”, ale ponieważ moje książki to w większości bajki, zastanawiałam się nad parafrazą tego tekstu podkładając „fabulae divales” lub „fabulae mirabiles” w miejsce „libri”, ale nie wiem, czy to będzie poprawnie.Nawet nie wiem, czy fabulae divales/mirabiles to właściwe słowo na bajki. Jeśli tak, to czy wtedy powinno to wyglądać mniej więcej tak:
  „Fabulis divalibus/mirabilibus satiari nequeo” ?
  Proszę grzecznie o pomoc:) I z góry dziękuję.

  Z pozdrowieniami,
  Anna

  Odpowiedz
 • 31/07/2018 at 18:03
  Permalink

  Właśnie znalazłem tego bloga :) Ogromnie dziękuję za niego :) Znajomość Łaciny (niezależnie od tego że jej nauka to pasjonujące zajęcie) przyda mi się w nauce języków Nowożytnej Europy.

  Pozdrawiam,
  Piotr Łuniewski

  Odpowiedz
 • 27/11/2017 at 00:15
  Permalink

  Wielkie dzięki za ten blog! Trzymam kciuki za rozwój kursu greki.

  Odpowiedz
 • 18/07/2017 at 13:00
  Permalink

  Cześć

  czy można zaufać tłumaczowi google i zdanie: usque ad extremum spiritum
  znaczy tyle co: do ostatniego tchu ?

  Odpowiedz
  • 22/08/2017 at 16:38
   Permalink

   Jeśli chodzi o łacinę, to stanowczo odradzam tłumacza google, nawet jeśli chodzi o pojedyncze słowa, nie mówiąc o całych wyrażeniach, natomiast akurat w tym przypadku tłumaczenie googla jest poprawne. Dokładniej będzie „Aż do ostatniego tchu”.

   Odpowiedz
   • 13/03/2018 at 22:45
    Permalink

    Byłabym bardzo wdzięczna za przetłumaczenie
    cud zdarza się raz
    i
    cud zdarza się tylko raz…

    Bardzo ważne jest dla mnie poprawne przetłumaczenie tego zdania

    Odpowiedz
 • 01/07/2017 at 01:07
  Permalink

  Witam ,
  Przez przypadek trafiłam na Pana bloga , chciałam zapytać , kiedy pojawi sie następny kurs z łaciny ?
  Z tego co przeczytałam aktualnie kurs bedzie sie kończył w lipcu .
  Ehh spóźniłam sie :(

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 18/03/2016 at 12:39
  Permalink

  Zaczynam (kolejny raz) swoją przygodę z łaciną, która jest mi prawie potrzebna jak powietrze. Mam nadzieję, że dzięki Twojemu blogowi będzie to przygoda zakończona błyskotliwym sukcesem ;-)
  Dziękuję za Twoją pracę i pozdrawiam!!!

  Odpowiedz
 • 27/10/2015 at 21:49
  Permalink

  prosto i zrozumiale napisane, nawet dla takiego oportunisty w nauce języków jak ja, mam nadzieję że rozmiłuję się w tym języku, bo jak na razie idzie mi strasznie opornie, pozdrawiam Zbyszek

  Odpowiedz
  • 04/11/2015 at 16:40
   Permalink

   „oportunista” to zdecydowanie nie ten, któremu cokolwiek idzie opornie

   Odpowiedz
   • 27/11/2017 at 00:10
    Permalink

    Fakt, Droga Karolino, ale…
    1. Polecam piosenkę Wojciecha Młynarskiego: „Bynajmniej”
    2. Odbywając obowiązkową służbę wojskową (był to rok 1983) byłem świadkiem, jak kadet (kandydat na zawodowego żołnierza) mówił o niezdyscyplinovanym podchorążym do dowódcy: „przyprowadziłem oportunistę”. Nb. ten „oportunista” był potem przez wiele lat kuratorem oświaty…

    Odpowiedz
 • 08/10/2015 at 13:18
  Permalink

  Istnieją jakieś „certyfikaty” potwierdzające znajomość łaciny na danym poziomie? Ile tak właściwie zajmuje opanowanie gramatyki łacińskiej? Przeglądam bloga i wydaje się być tego mało.

  Odpowiedz
  • 08/10/2015 at 16:44
   Permalink

   O certyfikatach nic niestety nie wiem. A co do bloga – nie ma na nim jeszcze całej gramatyki. Tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku :)

   Odpowiedz
   • 31/10/2015 at 19:10
    Permalink

    Promotor dał mi rok na naukę łaciny. Dam radę samodzielnie? Ile czasu może mi to zająć?

    Odpowiedz
    • 31/10/2015 at 22:30
     Permalink

     Tak, można się uczyć samodzielnie. Czy wystarczy rok? To zależy od tego, ile pracy w to włożysz. No i od tego, na jakim poziomie chcesz łacinę poznać.

     Odpowiedz
 • 02/09/2015 at 21:56
  Permalink

  Bardzo dziękuję za ten blog. Świetna inicjatywa. Oby tak dalej!

  Odpowiedz
 • 11/04/2015 at 02:16
  Permalink

  Gratuluję inicjatywy. Bardzo przystępny język i swobodne podejście do gramatyki – ułatwi naukę amatorom tej pięknej i nadal żywej mowy :) Łacina może być przydatna na tysiąc sposobów, choćby dla podbudowania innych języków romańskich. Ja swoich studentów uczę pewnego zasobu słów, aby lepiej rozumieli np. słownictwo religioznawcze czy filozoficzne, a choćby i własne (angielskie).

  Dla mnie osobiście powtarzanie i szlifowanie łaciny to ogromna frajda intelektualna, coś w rodzaju umysłowej ‚yogi’, takie rozciąganie i trenowanie pamięci :) :) Może z czasem będzie tu można zamieścić jakieś ciekawe zdanie, z rozbiorem gramatycznym? :) Na przykład analizę dobrze znanych zwrotów, owych sentencji itp.

  pozdrawiam serdecznie i życzę wielu studentów

  Odpowiedz
 • 16/03/2015 at 22:25
  Permalink

  Dla studentów Teologii szczególnie :)
  Obiecuje modlitwę :D nie ma przypadków :)

  Odpowiedz
 • 16/03/2015 at 21:44
  Permalink

  Dziękuje serdecznie za nią z całego serducha :)

  Odpowiedz
 • 16/03/2015 at 21:43
  Permalink

  Super pomocna strona do nauki szczególnie dla początkujących :)

  Odpowiedz
 • 11/03/2015 at 22:03
  Permalink

  Niezbyt pochlebnie opisałeś korzyści z uczenia się łaciny. Napisałeś raczej, że zająłeś się czymś innym i w normalnym życiu jej praktycznie nie ma, chociaż jest piękna. Jak dla mnie taki opis doświadczeń z łaciną nie zachęca. Nie mniej, chętnie będę się uczył tego języka, bo chyba mnie ciągnie do niego ;p

  Odpowiedz
  • 11/03/2015 at 22:12
   Permalink

   Niestety nie mogę napisać z czystym sumieniem, że sama znajomość łaciny może zapewnić dobrze płatną pracę i utrzymanie. Ale taki trening dla umysłu i pewnego rodzaju humanistyczno-lingwistyczne uwrażliwienie, jakiego doznają uczące się łaciny osoby, to świetny start do robienia tysiąca innych rzeczy :) A to, czy łacina (w sposób bezpośredni) będzie w Twoim życiu, czy nie (niezależnie od tego, czym się zajmujesz na co dzień, to tylko Twoja decyzja. Po dłuższej przerwie łacina do mojego życia właśnie powróciła. Jak ktoś chce, to zawsze znajdzie jakiś sposób :)

   Odpowiedz
   • 02/10/2015 at 04:00
    Permalink

    Wypada tu zacytować prof. Hugo Steinhausa: „Znajomość matematyki nie może wypełnić życia, ale nieznajomość już niejedno wypełniła…”
    Mam nadzieję nareszcie za łacinę się wziąć, jako że emerytura blisko. Co prawda jeszcze bardziej fascynuje mnie greka, jako że połowa słów w inżynierii i innych naukach pochodzi z greki raczej niż z łaciny.
    Mirosław Wyszyński, profesor termodynamiki (o, właśnie).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code